Kompleksowym remontem drugie życie rozpoczyna pałac w Lewkowie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na ten cel ok. 28 mln zł. Ten jeden z najcenniejszych architektonicznie i historycznie obiektów chce przejąć Powiat Ostrowski.

Pałac w Lewkowie to dla mieszkańców powiatu coś więcej niż tylko zabytkowa architektura. Wiąże się z nim bowiem historia rodu Lipskich zasłużonych w walce o polskość. Stąd wywodził się pierwszy polski starosta Wojciech Lipski. Mimo tak dużego bagażu historii obiekt podległy przez lata Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej popadał stopniowo w ruinę.

Szansę na nowe dała decyzja Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w dalszej kolejności idące za tym zapewnieniem środki finansowe z funduszy unijnych oraz budżetu Województwa Wielkopolskiego.

 

W piątek 12 października 2018 r. w pustym i przygotowanym już do remontu pałacu odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą oraz przekazanie symbolicznego czeku na prawie 28 mln zł. Dokonała tego Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

zdjecie

– ‘’Prawie po połowie środki te pochodzą z funduszy unijny, a druga część z budżetu Województwa Wielkopolskiego. To jest znaczna kwota, która pozwala zmienić oblicze obiektu i całego terenu wokół. Wystarczy na utrzymanie wiodących funkcji muzealnych, ale również wprowadzenie zupełnie nowej oferty’’ To nie tylko jeden z najcenniejszych obiektów w południowej, ale całej Wielkopolsce i chcemy, żeby tętnił życiem’’ – powiedziała M. Wodzińska.

– ‘’Jestem przekonany, że dziś rozpoczyna się nowe życie pałacu. To moment, kiedy Rada Powiatu odniosła sukces, bo najpierw udało się problemem zainteresować władze wojewódzkie. Sukcesem są na razie pieniądze i wykonawca gotowy podjąć się prac budowlanych, co także wcale nie było łatwe biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia aż trzech przetargów. O pełnym sukcesie będziemy mogli powiedzieć za ok. 2 lata kiedy wszytko zostanie wyremontowane

Oprócz wiodącej funkcji muzealnej wprowadzone zostaną nowe. Powstanie multimedialne centrum edukacji historycznej oraz hotel i restauracja. Wprowadzenie funkcji komercyjnych wymagało uzyskania zgód w organach historyczno-konserwatorskich.

2018-10-17 ok24.tv