Tu nie chodzi o rekord – ale kwota jest ważna. I imponująca. Ponad 12 milionów złotych– taka jest wartość majątku, który w ubiegłym roku zabezpieczyli ​prokuratorzy okręgu ostrowskiego w ramach prowadzonych śledztw. To 5 razy więcej niż w 2016 roku.
Wśród zabezpieczonego mienia są samochody, domy, a nawet zegarki warte ponad 50 tysięcy złotych- mówi szef prokuratury okręgowej w Ostrowie Paweł Szymanowski.

– W 2017 roku prokuratorzy wystawili 1088 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, to o 10 milionów więcej niż rok wcześniej – podkreśla prokurator Szymanowski.

 

A takie zabezpieczenie jest ważne – bo w przypadku wyroku sądu, który nakazuje naprawić wyrządzone szkody- takie mienie jest podstawą by poszkodowani odzyskali stracony majątek. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie jedną z najlepszych w kraju – według wskaźnika efektywności ścigania. Określany liczbą spraw skierowanych z aktem oskarżenia do sądu do ilości spraw w prokuraturze. Wynik wypada na korzyść ostrowskiej jednostki, która znajduje się w krajowej czołówce.

„W przypadku średniej krajowej 30 procent, nasze 50 procent spraw zakończonych aktem oskarżenia, to jest naprawdę bardzo dobry wynik. Ten wskaźnik mamy od kilku lat bardzo dobry i to jest efekt pracy nie tylko prokuratorów, ale również funkcjonariuszy policji, którzy na ten wynik pracują. Bo to oni wykonują działania śledcze”- powiedział prokurator okręgowy Paweł Szymanowski.


na fot.: Paweł Szymanowski / prokurator okręgowy

W ubiegłym roku do prokuratur okręgu ostrowskiego wpłynęło ponad 11 000 spraw. Zastosowano 340 dozorów policyjnych oraz ponad 1000 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na łączną kwotę 12 000 000 złotych.

2018-02-16 ok24.tv