Niemal wszyscy najwięksi wierzyciele EKK Wagon w Ostrowie Wielkopolskim zgodzili się na redukcję o połowę swoich należności wobec ostrowskiej spółki. Jeśli ta decyzja zostanie zatwierdzona przez sąd, otworzy to możliwości dalszej restrukturyzacji przechodzącej duże kłopoty finansowe spółki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wagon był drugą firmą w Polsce, wobec której wdrożono postępowanie sanacyjne, za zgodą sądu gospodarczego. W Wagonie jest powołany zarządca sądowy, który czuwa nad realizacją projektu sanacyjnego. Sąd powołał też do Rady Wierzycieli przedstawicieli ZUS-u, Urzędu Skarbowego, miasta, zakład ubezpieczeń i starostwo powiatowe.

Spółka kilkakrotnie w ostatnich latach zmieniała właściciela. Stosunkowo niedawno dotychczasowy właściciel Andrzej Świerczek pozbył się kontrolnego pakietu udziałów na rzecz spółki Belveder, zarejestrowanej w Baranowie pod Poznaniem. Jej powiązania własnościowe są dość skomplikowane. Jak ustaliliśmy, właścicielem Belvedere jest firma Elbudprojekt, kontrolowana z kolei przez Krzysztofa Śmiglaka. Obecnie, Belveder jest właścicielem ok. 80 % udziałów ostrowskiej spółki o wartości 39 mln 691 tys. zł, a niemal 20 % udziałów o wartości 9 mln 920 tys pozostało w rękach Andrzeja Świerczka.

Nowy właściciel chce restrukturyzować przechodząca duże kłopoty finansowe, spółkę. Aby jednak restrukturyzacja była możliwa, Rada Wierzycieli musiała zatwierdzić plan, zakładający między innymi redukcję największego zadłużenia wobec instytucji o 50 %. Tak właśnie się stało. Dzięki temu, zadłużenie Wagonu może zostać drastycznie zmniejszone, z ok. 118 mln zł do ok. 60 mln zł.

2017-10-11 ok24.tv za gazetaostrowska.pl