Program „Przyjazny Ostrów” pkt 3. zakładał likwidację Holdikomu- wywołanie uchwały Rady Miejskiej miało nastąpić w pierwszym półroczu 2015 roku, maksymalny okres likwidacji to 2 lata. ”Działania Holdikomu i UM charakteryzował brak przejrzystości. Radni miejscy mieli wiele uwag i wyraźnie mówili o tym, że nie otrzymują odpowiedzi na zadawane przez nich pytania i że odmawia im się dostępu do dokumentów.” – to cytat z gazety B.Klimek z 2014r.

Radny Andrzej Kornaszewski na ostatniej sesji przytoczył kilka cytatów z kampanii wyborczej z 2014 roku – a wygłaszanych przez ówczesną radną Beatę Klimek.

„Holdikom bez olbrzymiego drenażu pieniędzy ze spółek komunalnych nie ma podstaw do samodzielnego utrzymania się.” Głos Beaty Klimek 2.11.2014

„Spółka Holdikom w 2014 roku znowu zabrała wielkie pieniądze spółkom zależnym” (razem 2.217.558,00 zł) „MZGM” najwyższy poziom w historii!”

„To właśnie społeczeństwo Ostrowa Wielkopolskiego utrzymuje spółkę Holdikom”

„W ciągu dwóch lat 2011 i 2012 Holdikom pobrał tylko od jednej spółki OZC ponad 4 mln dywidendy” Głos Beaty Klimek 1.10.2014

„Doprowadzę do likwidacji Holdikomu” Beata Klimek Fakty Ostrowskie 21-27 listopada 2014 roku

Jaki mamy stan na dziś:

  1. Holdikom nadal istnieje, tylko został zamaskowany pod zmienioną nazwą Centrum Rozwoju Komunalnego.
  2. W 2015 roku we wrześniu został zlecony audyt, który miał odpowiedzieć na pytanie czy zostawić Holdikom, czy go zmienić, czy zlikwidować. Ten audyt po długich bojach i czasie pozwolono nam ew. poczytać na miejscu (46 stron pełnych danych) na ostatni wniosek komisji dostaliśmy tylko jego część, nie wspomnę już o obietnicach prezydent Klimek, że udostępni nie tylko audyt w Holdikomie, ale i pozostałych spółkach mieszkańcom, żeby się przekonali jak jest kiepsko. Do dziś nikt z radnych, nie mówiąc już o mieszkańcach nie zobaczył audytów, czy choćby wniosków z audytów w spółkach komunalnych. Po prostu odmawiano nam i już. No to jak było? Źle czy może dobrze? Chyba nie najgorzej, jeśli przynajmniej 3 prezesów spółek pełni i w tej kadencji swoje funkcje. Taka to transparentność w wykonaniu pani prezydent.
  3. Ale wróćmy do Holdikomu czyli CRK – wrócę do cytatów- z jednym się muszę zgodzić z panią Prezydent- Holdikom można zlikwidować, mówią o tym autorzy audytu z września 2015 roku, zleconego za publiczne, pewnie niemałe pieniądze przez prezydent Klimek. To opracowanie jest dość szczegółowe i aż szkoda, że radni nie otrzymali go jakieś 3 lata temu. Rozmowa byłaby bardzo merytoryczna. Czy Holdikom należy zlikwidować? W moim przekonaniu TAK. I tu argumenty. Posłużę się argumentami pani prezydent sprzed 4 lat: Holdikom bez olbrzymiego drenażu pieniędzy ze spółek komunalnych nie ma podstaw do samodzielnego utrzymania się. Zgadza się pani prezydent. Ma pani rację! W tym roku Holdikom czyli CRK z samego tylko OZC pozyskał ok. 2,5 mln dywidendy. Jak słyszeliśmy podczas interpelacji kolejny prawie milion, który miał wpłynąć do budżetu miasta wpłynął do CRK. Nie mam jeszcze dokładnych danych, ale łącznie to ponad 3 mln złotych, tylko w tym roku. Jak to pani prezydent pisała w 2014? Wielkie pieniądze Holdikom zabrał spółkom 2,2 mln, a tu ponad 3 mln. Wtedy 300 tys. z MZGM to był rekord. A przecież powołujemy nową spółkę w ramach CRK, która podobno kiedyś ma zacząć zarabiać. Tylko czy ona będzie pracować na utrzymanie CRK? Bo na MZO bym raczej nie liczył, MZGM czy MZZ też nie bardzo. MZK kupuje autobusy, więc też pewnie niezbyt. Zostaje jeszcze OZC i Wodkan. Czarno to widzę.

Jak to pani Prezydent mówiła 4 lata temu? To właśnie społeczeństwo Ostrowa Wielkopolskiego utrzymuje spółkę Holdikom. Dlatego zgodzę się też z pani deklaracją sprzed 4 lat: DOPROWADZĘ DO LIKWIDACJI Holdikomu.

Ostatecznie radni zagłosowali za uchwałą intencyjna w sprawie likwidacji CRK czyli starej spółki Holdiom.

2018-09-07 ok24.tv