Nowy ośrodek radioterapii w Kaliszu szuka lekarzy specjalistów. Placówka została dziś otwarta i przyjęła pierwszych czterech pacjentów. Rocznie ośrodek obejmie opieką tysiąc pacjentów. – Dla takiej liczby chorych potrzeba kilku lekarzy specjalistów radioterapii, 10 elektroradiologów i trzech fizyków medycznych – mówi dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki. – Ośrodek nie ma jeszcze pełnego zaplecza kadrowego, więc będziemy uruchamiać to powoli. Specjalistów w dziedzinie radioterapii w Polsce nie ma zbyt wielu. Proces ich poszukiwania musi trochę potrwać – wyjaśnia.

desktop-211

Kaliska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w tym roku akademickim uruchomiła kierunek elektrradiologia, ale na pierwszych absolwentów trzeba będzie poczekać kilka lat. Na razie do ośrodka będą przyjmowani pacjenci ginekologiczni.

Przez pierwsze miesiące w Ośrodku Radioterapii będą pełnić dyżury specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Od lutego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu ruszy też oddział chemioterapii, tak aby pacjenci wymagający przyjmowania specjalistycznych leków nie musieli dojeżdżać. Rozważane jest też uruchomienie kolejnego ośrodka radioterapii w Pile.

2015-01-25 ok24.tv za radiomerkury.pl