Z wielką podwyżką mandatów dostaniemy nowy taryfikator punktów karnych. Zmiany mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku, bo rząd nadał im status „pilne”.
15 zamiast 10 punktów karnych za najbardziej niebezpieczne wykroczenia, wśród których pojawiło się 12 pozycji – tak w skrócie można opisać nowy, surowszy taryfikator punktów karnych, nad którym rozpoczynają się prace legislacyjne. Autorem zmian jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowy taryfikator przewiduje, że kierowcy nie będą już mogli udać się na kursy reedukacyjne, po których ukończeniu z ich konta znikała część punktów karnych. Nie jest to jednak najważniejsza zmiana.
Nowy taryfikator punktów karnych 2021. Większe kary za wykroczenia
Projekt zmian zakłada, że dotychczasowa maksymalna liczba punktów karnych przypadająca na najbardziej niebezpieczne wykroczenia zostanie zwiększona z 10 do 15. Ma to dotyczyć 12 wykroczeń drogowych:

Naruszenie, w wyniku którego czyn został zakwalifikowane jako przestępstwo z kilku artykułów kodeksu karnego, m.in. za sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym.
Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu (powyżej 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu – red.).
Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu – red.).
Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu.
Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.
Złamanie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi.
Niezatrzymanie się do kontroli policyjnej.
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.
Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie nowy taryfikator punktów karnych, do którego projektu dotarł portal prawodrogowe.pl, zacznie obowiązywać, ale można spodziewać się, że nastąpi to jeszcze w tym roku, bowiem nadano mu tryb pilny.

Warto też pamiętać, że punkty karne będą zerować się dopiero po dwóch latach, a nie jak obecnie – po roku.