Od roku do 10 lat więzienia grozi 43-letniemu mieszkańcowi powiatu pleszewskiego, którego Prokuratura Rejonowa w Kaliszu O przywłaszczenie mienia wartego ponad 1,5 mln zł oskarżyła Prokuratura Rejonowa w Kaliszu 43-letniego mieszkańca powiatu pleszewskiego.

Do przestępstw miało dojść dwa lata temu. Z dokonanych przez śledczych ustaleń wynika, że oskarżony mężczyzna, jako właściciel dwóch spółek, zawarł umowy leasingu w odniesieniu do mienia o wartości przekraczającej 1 580 000 zł.

– Pomimo zaprzestania płacenia rat leasingowych i wypowiedzenia umów przez firmy leasingowe nie zwrócił on posiadanego samochodu osobowego, ładowarki, piłki tarczowej, klimatyzatorów, wyposażenia kuchni, pieców i sprzętu gastronomicznego, urządzeń chłodniczych, mebli, sprzętu nagłaśniającego, a także innych urządzeń. Zawarł natomiast, dwie umowy z obywatelami Białorusi, którym rzekomo zbył spółki i przekazał związany z nimi majątek. Zebrane materiały wskazują, że po podpisaniu wskazanych umów oskarżony w rzeczywistości nadal posiadał objęte leasingiem mienie, co wskazuje na pozorność zawartych umów – mówi Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wlkp.

43-latek odpowie także za użycie podrobionych faktur opisujących rzekome transakcje związane z prowadzoną przez niego działalnością. W trakcie śledztwa ustalono miejsce pobytu obywateli Białorusi, którzy przyznali, że za „zawarcie” umów, dotyczących fikcyjnego zakupu spółek, otrzymali pieniądze od pośredniczącej w powyższym działaniu osoby. Wobec oskarżonego przedsiębiorcy zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policji

Prokuratura zakończyła w tej sprawie śledztwo i skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kaliszu.

2014-04-28 ok24.tv za ziemiakaliska.com.pl