Można biec, maszerować, spacerować, skakać. Byle pieszo. Test Coopera to najprostszy sposób na sprawdzenie kondycji.

Test Coopera (czyt. test Kupera)
Próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu?
Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.
Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.
Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Zachęcamy także do udziału w treningach organizowanych przez „Biegam Bo Lubię” oraz Boot Camp Polska.


Test Coopera przeprowadzany jest równolegle z piknikiem „Apetyt na życie”, propagującym zdrowy styl życia a także promującym transplantologię.

W programie m.in.:

Test Coopera dla wszystkich (serie co około 15 minut)
Zumba Fitness na rozgrzewkę
porady instruktora FITNESS
porady dietetyka
pomiar ciśnienia tętniczego, tętna, poziomu cukru
rekrutacja potencjalnych dawców szpiku
„misiowe” transplantacje
porady i instruktaż w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej
spotkanie z koszykarzami BM SLAM STAL OSTRÓW WIELKOPOLSKI