W ostrowskim szpitalu przeprowadzona została rekonstrukcja więzadła krzyżowego po raz pierwszy przy użyciu allogenicznego przeszczepu mrożonego (Allograft). Przeprowadził ją doktor Maciej Kaźmierczak.
Przeszczepy tkanek stosowane są od dawna. Najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym materiałem przez lekarzy jest tak zwana mrożona kość gąbczasta. I to jest powszechnie używane w wielu szpitalach, w tym również w ostrowskim. W sytuacjach, kiedy występują braki kości musimy je w jakiś sposób wypełniać. I wówczas nieoceniona pomocą są przeszczepy kości gąbczastych. I to jest rzecz powszechna.
Wyjątkowość operacji wykonanej kilka dni temu w szpitalu w Ostrowie polegała na tym, że po raz pierwszy wykorzystano przeszczep ludzki tak zwany allograft w postaci całego ścięgna.
Powodem takiej operacji było ponowne uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego po rekonstrukcji jaką pacjent przeszedł przed 6 laty. W związku z powyższym własne ścięgna czyli tzw. przeszczep autogenny których zastosowanie jest cały czas złotym standardem zostały zużyte do zabiegu pierwotnego.
– Oczywiście można pobrać ścięgna ze zdrowej nogi pacjenta, stosuje się takie rozwiązania – mówi doktor Maciej Kaźmierczak. – Ale taka sytuacja nie jest komfortowa dla pacjenta. W naszej sytuacji pobranie zwykłego przeszczepu nie zabezpieczyłoby w pełni ubytków, które trzeba było uzupełnić. W tej sytuacji ścięgno trafiło do ostrowskiego szpitala z banku tkanek w Katowicach, który przygotowuje takie materiały. Zamówione zostało ścięgno Achillesa.
– Trzeba sobie zdać sprawę, że tego typu ścięgno standardowo zupełnie jest niedostępne – dodaje Maciej Kaźmierczak. – To największe i najsilniejsze ścięgno w organizmie człowieka. Jego funkcja jest bardzo istotna i w formie przeszczepu autogennego z oczywistych powodów nie istnieje. Korzystając z allograftów uzyskaliśmy to ścięgno i to dawało możliwość wykonania zabiegu u tego chorego.
Trzeba wspomnieć, że operacja doszła do skutku dzięki wsparciu dyrektora szpitala Dariusza Bierły, który zgodził się na zamówienie z banku tkanek wspomnianego ścięgna.
– W szpitalu istnieje procedura, że zamówienie czegoś, czego na co dzień nie ma w szpitalu, wymaga zgody dyrektora – dodaje Maciej Kaźmierczak. – Dyrektor jest lekarzem więc doskonale rozumie takie sytuacje jak i sam fakt konieczności pomagania naszym chorym do końca również a może przede wszystkim w sytuacjach trudnych i powikłanych .
Choć wszystkim nam przeszczepy czyli transplantacje kojarzą się przede wszystkim ze spektakularnymi zabiegami przeniesienia żywych organów i słusznie, gdyż są to zabiegi ratujące życie. Na pewno w cieniu tej wielkiej transplantologii są przeszczepy tkanek – jednak są niezwykle użyteczne, zajmują istotne miejsce w medycynie i służą poprawie jakości życia pacjentów.
2016-02-16 ok24.tv za naszrynek.pl