Dobiega końca rozbudowa nowych pomieszczeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ostrowskim szpitalu. Powierzchnia zwiększy się o kilkaset metrów powierzchni. W 2017r. na SOR trafiło ok. 25 tysięcy pacjentów.

Zakończyły się już główne prace budowlane. Teraz trwa porządkowanie oddziału, a ostatnim elementem będzie montaż wyposażenia. Rozbudowa SOR-u była możliwa dzięki pozyskaniu przez szpital środków zewnętrznych.

zdjecie

Nowa sala tzw. obszaru obserwacyjnego dla dorosłych

* sala_szpitalna.jpg

– ‘’Sukcesem tej inwestycji jest właśnie to, że udało się pozyskać znaczące środki zewnętrzne. Dofinansowanie wyniosło ok. 80 proc. wartości inwestycji. Poprawią się warunki lokalowe i komfort zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów i mam nadzieję, że nowy SOR przyczyni się do usprawnienia pracy’’ – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

SOR to jeden z najbardziej „obłożonych’’ oddziałów w szpitalu. Rocznie trafia tu ponad 25 000 pacjentów, a nie są rzadkością sytuacje, że dziennie, zwłaszcza w okresach zwiększonej zachorowalności, jest to nawet do kilkaset osób.

zdjecie

W wyniku rozbudowy zwiększy się liczba stanowisk wstępnej intensywnej terapii dla osób dorosłych z 2 do 5 oraz zwiększenie liczby stanowisk w obszarze obserwacyjnym z 6 do 8. W ramach projektu powstaną również 2 nowe gabinety konsultacyjne. Powstanie także pierwsza w naszym regionie część do wstępnej intensywnej terapii dla dzieci i młodzieży. Wydzielenie SOR dla dzieci jest ważne ze względu na szybko rozwijającą się działalność Oddziału Pediatrycznego, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci oraz Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Leczenia Oparzeń a także działalności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

zdjecie

– „Kiedy oddamy do użytku nową część będziemy mogli przeprowadzić gabinety i sale chorych. Wtedy możemy wyłączyć „starą’’ część i rozpocząć remont także tego miejsca. Jest to możliwe dzięki pozyskaniu środków z dwóch projektów unijnych. Budowa nowego skrzydła SOR to koszt prawie 6 000 000 złotych, a remont obecnego SOR to 3 000 000 złotych” –  powiedział Dariusz Bierła, dyrektor ostrowskiego szpitala.

zdjecie

Budynek dobudowanego nowego skrzydła SOR z zewnątrz

Kamień węgielny wmurowany został we wrześniu 2017 r., a otwarcie nowej części planowane jest na przełom maja i czerwca 2018 r.

2018-03-15 ok24.tv