BIG CYC wspiera sportową kampanię
Zespół BIG CYC, wraz z wieloma gwiazdami sportu i estrady, wspiera aktywnie kampanię „Stop zwolnieniom z WF-u” Ministerstwa Sportu i Turystyki. W Ostrowie akcje wspiera między innymi Gimnazjum nr 3, gdzie w poniedziałek odbyła się premiera wideoklipu nagranego z udziałem Big Cyca i zrealizowanego przez młodzież. Pokazową lekcję przeprowadził Wojciech Szawarski – była gwiazda ostrowskiej koszykówki.
W ramach nowej odsłony ogólnopolskiej kampanii nakręcono już dwa spoty wideo z udziałem karateczki Anny Lewandowskiej. Sportsmenka i przekaz akcji mają na celu zachęcić uczniów do aktywniejszego uczestnictwa w podnoszeniu sprawności fizycznej. To odpowiedź na coraz częstsze sytuacje, kiedy to na zajęciach z wychowania fizycznego ponad połowa dzieci i młodzieży zgłasza niedyspozycje, brak stroju lub pokazuje zwolnienia od rodziców czy lekarza.
Ciekawy spot – a właściwie teledysk do piosenki Big Cyca „Jesteśmy najlepsi” – nakręciła również młodzież z Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim. Młodzi filmowcy zaprosili do udziału Jacka Jędrzejaka, Romana Lechowicza, i Jarka Lisa – czyli ¾ składu zespołu Big Cyc, którzy zgodzili się udostępnić im swój utwór i wzięli udział w nakręcaniu teledysku. Wszystko odbyło się według scenariusza przygotowanego przez młodzież, która również zajęła się montażem wideoklipu. W poniedziałek odbyła się premiera teledysku, który został przyjęty gromkimi oklaskami.
Pływać można na wszystkim
Transformer Optimus, Pływający Smok, Łódź Wikingów – to tylko niektóre nazwy pływających konstrukcji. Ich autorem jest mieszkaniec Odolanowa Marek Ławniczak. Dzięki swojej pomysłowości zdobył już wiele nagród w Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.
Swoją przygodę z konkursami zaczął jednak nie od pływania, a od ślizgów ,,na byle czym’’. Tego typu rywalizacje z oczywistych względów organizowane były zimą w miejscowościach podgórskich, na południu Polski. Ławniczak ze swoimi ,,ślizgaczami’’ jeździł m.in. do Karpacza i Zakopanego. Na trzy starty zawsze plasował się na podium, zajmując za każdym razem inne miejsce. Zwycięstwo przyniósł mu ogromny smok z wikliny, który potem stał na Górce w Odolanowie i był dobrze widoczny dla przejeżdżających kierowców. Srebrny medal jury przyznało mu za ślizg na ,,Głowie mamuta”, natomiast brązowy krążek przyniósł ,,Dinozaur”.
„Kareta asów” w talii PiS-u
Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoją listę kandydatów do parlamentu w okręgu kalisko – ostrowskim. Choć nie było w Ostrowie liderki listy, to szef wielkopolskich struktur PiS-u i tak nazwał kandydatów „karetą asów”.
Witold Czarnecki podkreślił, że przed Prawem i Sprawiedliwością stoi wielkie zadanie przeprowadzenia dużych zmian w Polsce. – Wierzę, że z takimi ludżmi, jak osoby znajdujące się na listach w okręgu kalisko-leszczyńsko – ostrowskim, to się nam uda – mówił Czarnecki. Do Senatu z list PiS-u zdecydował się startować Łukasz Mikołajczyk. Znany i lubiany w Ostrowie dyrektor SP nr 9 od kilku lat daje się również nać jako działacz społeczny, prezesując bardzo aktywnie działającemu stowarzyszeniu „Ludzie dla ludzi”. – W Senacie chcę się skupić na solidnej pracy, a nie na obietnicach – mówił Mikołajczyk.
Niech się mury pną do góry
Przy ulicy Klasztornej rozpoczęła się budowa nowego budynku komunalnego. Inwestycja realizowana jest w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programy „Dla Systematycznych”. W czterokondygnacyjnym podpiwniczonym budynku znajdować się będzie 16 mieszkań w trzech różnych wielkościach – około 36,47,56 metrów kwadratowych wraz z przynależnymi pomieszczeniami piwnicznymi i balkonami.
Budynek mieszkalny powstaje w rejonie skrzyżowania ulic Klasztorna – Kamienna – Strzelecka. W czterokondygnacyjnym podpiwniczonym budynku znajdować się będzie 16 mieszkań w trzech różnych wielkościach – około 36,47,56 metrów kwadratowych wraz z przynależnymi pomieszczeniami piwnicznymi i balkonami. Jednocześnie powstaną tu miejsca parkingowe dla samochodów. Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany. Powstanie tu także plac zabaw.
Powiatowa Księga Pamięci
W Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim odbyła się promocja niezwykłej pozycji, która została przygotowana przez Krystiana i Jadwigę Niełacnych. Przygotowana z niezwykłą wprost pieczołowitością książka dokumentuje wszystkie dostępne miejsca pamięci na terenie powiatu ostrowskiego, od Ostrowa Wielkopolskiego, przez poszczególne gminy, na najmniejszych wioskach kończąc. Książkę wydało stowarzyszenie „Prometeusz” kierowane przez Piotra Walkowskiego.
„Ostrowska księga pamięci część 2” autorstwa Jadwigi i Krystiana Niełacnych jest pierwszą całościową publikacją ukazującą historię, wydarzenia i losy ludzi – bohaterów ziemi ostrowskiej, poprzez pryzmat miejsc pamięci, jakie po nich pozostały. Jak podkreślał autor, Krystian Niełacny, materiały do niej zbierane były przez kilkanaście ostatnich lat, głównie podczas wielu wypraw krajoznawczych po bliższej i dalszej okolicy. To również kontynuacja pierwszej części, poświęconej miejscom pamięci w Ostrowie Wielkopolskim.
Patron Ziemi Raszkowskiej Św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Ziemi Raszkowskiej. Uroczystościom przewodniczył ks. biskup Edward Janiak.
W niedzielę, 20 września, w Raszkowie odbyła się uroczystość nadania patrona św. Jana Pawła II. Podczas Eucharystii młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Na początku Mszy św. burmistrz gminy i miasta Raszków wskazał, że pierwsze źródła pisane o miejscowościach ziemi raszkowskiej sięgają XIII w., a najstarszy zachowany dokument lokacyjny Raszkowa ma już 571 lat.
KULTURA
Muzyczne niespodzianki na festiwalu
Za nami 34. edycja Międzynarodowego Festiwalu ,,Chopin w barwach jesieni”. Ciekawych koncertów nie brakowało. Klasą sam w sobie był Rafał Łuszczewski, tegoroczny rezydent festiwalu, koncert z muzycznymi niespodziankami dała Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza, nie zawiodły zaproszone śpiewaczki. Rewelacyjny, ale nietypowy jak na antonińskie granie, był też jazzowy koncert Włodka Pawlika.
Na scenie gra: DreamChach!
Na swoim koncie ma dwie EPki, a obecnie pracuje nad nowym materiałem. Słyszeliśmy go w radiu i oczywiście w ostrowskich klubach. Niedawno jeden jego utwór znalazł się na płycie, wydanej z okazji 10-lecia Audioriver Festival, na którym też grał. O kim mowa? O Tomaszu Moskwie – producencie muzycznym z Odolanowa.
Na scenie elektronicznej występuje od lat pod szyldem DreamChuch. Dzisiaj jego koncerty kojarzone są z muzyką taneczną, żywiołową, ekspresyjną. Początki były jednak inne. Zanim na dobre zainteresował się elektroniką, grał jako jeszcze nastolatek w kapelach: na perkusji w punkowej i w hip-hopowej jako beatboxer. Potem zespoły się rozpadły, a on sam próbował dalej tworzyć. Początkowo było to granie eksperymentalne – budował własne instrumenty, rozmaite przeszkadzajki, grał na różnych przez siebie skonstruowanych instrumentach. I tak powoli odnajdował się w elektronice. W jego muzycznej pracowni pojawił się w końcu komputer, stricte pod działania muzyczne. – Grałem wtedy dość nostalgiczne klimaty, refleksyjne, tak by zamknąć oczy i wtopić się w muzykę – mówi Tomasz Moskwa. – Dziś na moich koncertach ludzie bawią się, tańczą, muzyka jest bardzo dynamiczna i taneczna, choć są w niej naleciałości choćby hip-hopu, z którym kiedyś byłem związany – dodaje.
SPORT
Tego nikt nie zapomni
Komplet widzów na Stadionie Miejskim i blisko 7 milinów fanów czarnego sportu przed ekranami telewizorów obejrzało 4. Finałową Rundę tegorocznego cyklu Speedway European Championships. A wszystko to działo w Ostrowie, mieście, które w minioną sobotę było przez kilka godzin europejską stolicą żużla.
przygotował: Jarosław Wardawy – redaktor naczelny Gazety Ostrowskiej