Jak co środę w kioskach GAZETA najbardziej OSTROWSKA

 

OZC usuwa skutki awarii i planuje kolejne inwestycje

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy chce w kolejnych latach przeznaczać znacznie większe nakłady na bieżące remonty sieci centralnego ogrzewania. Zdaniem nowego prezesa OZC Mariana Kupijaja jest to niezbędne ze względu na fatalny stan rur w wielu ostrowskich ulicach. Sieć będzie tam sukcesywnie wymieniana, a pieniądze  na remonty mają pochodzić głównie z oszczędności na zakupie miału i dostawie gazu. Ma to wpłynąć między innymi na zmniejszenie liczby awarii sieci, które zdenerwowały w zeszłym tygodniu wielu ostrowian.

 

Szpital przed wielką rozbudową

Jeszcze w tym roku rozpocznie się rozbudowa ostrowskiego szpitala o nowe skrzydło. Inwestycja jest konieczna, żeby zapewnić placówce rozwój oraz odpowiednio przygotować ją do przyszłorocznego kontraktowania usług medycznych. Podjęcie decyzji poprzedzone było szczegółową analizą  ekonomiczną. Rozważano zarówno wariant przeprowadzenia modernizacji obecnej bazy, jak i budowy od podstaw nowej. Ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości usług medycznych oraz stworzenie szans rozwoju placówki wybrano wariant nowej inwestycji.

 

Miasto: chcemy Marcina Gortata

Po naszej niedawnej publikacji opisującej dlaczego nie doszło w Ostrowie do organizacji campu z udziałem polskiej gwiazdy NBA Marcina Gortata, samorząd przekonuje, że chce doprowadzić do szczęśliwego końca ten projekt w naszym mieście. Miasto zapewnia, że rozmowy z pomysłodawcą campu w Ostrowie są kontynuowane, by oczekiwane przez wielu młodych koszykarzy wydarzenie mogło w przyszłym roku odbyć się właśnie w Ostrowie.

 

Radny ściga internetowych trolli

Jeden z najmłodszych ostrowskich radnych miejskich Jakub Paduch ma dość internetowych oszczerstw pod swoim adresem i kieruje do sądu sprawę przeciwko internautom, którzy publikowali swoje komentarze na dwóch ostrowskich portalach informacyjnych. Sąd będzie rozpatrywał pozew złożony z prywatnego aktu oskarżenia w sprawie karnej.

– Komentarze w znacznym stopniu poniżają mnie jako człowieka, a także zawierają nieprawdziwe informacje na mój temat. Anonimowe wypowiedzi oskarżonych zamieszczane na portalach internetowych nie zawierają faktów a jedynie pejoratywne opinie na mój temat, mające za zadanie ośmieszenie mnie w odbiorze społeczeństwa- uważa radny.

 

Niebo nie ma stąd żadnych tajemnic

Od blisko dziesięciu lat w Odolanowie działa obserwatorium astronomiczne. To jedno z najciekawszych miejsc powiatu ostrowskiego i jedyny taki obiekt na naszym terenie. Od samego początku jego opiekunem jest miejscowy pasjonat Józef Mederski.

 

Na kłopoty… Krysztofiak

Poseł Przemysław Krysztofiak kontynuuje udzielanie bezpłatnych porad prawnych w swoim biurze poselskim w Ostrowie Wielkopolskim. To działanie wpisuje się w program „Prawo dla każdego”, który został zapowiedziany przez premier Ewę Kopacz w jej expose – podkreśla poseł. Ta ustawa to rozwiązanie dla osób, których z różnych powodów nie stać na wizytę u adwokata czy radcy prawnego.

 

KULTURA : Komeda to był geniusz

O inspiracjach i fenomenie twórczości Krzysztofa Komedy, polskiej scenie jazzowej, popularności jazzu w Polsce i muzycznych Fryderykach, z WŁODZIMIERZEM PAWLIKIEM – jedynym polskim zdobywca najważniejszej muzycznej nagrody na świecie – Grammy Award – rozmawia Jarosław Wardawy.

Użyje Pan słowa „geniusz” wobec Komedy?

– Tak, Komeda to był geniusz. Jego jazzowe dokonania do dziś są inspiracją między innymi dla mnie. Jego muzyka się nie starzeje, ciągle jest jej brak i może dlatego jest ciągle świeża i naturalnie potrzebna.  To jest właśnie przykład fenomenu Komedy, który wymyka się schematowi kompozytora, który żył i tworzył tu i teraz. To jest przywilej naprawdę wielkich artystów, a Komeda takim artystą niewątpliwie był.

 

FELIETON: Mity greckie, mity ostrowskie

Mity greckie, mity ostrowskie

Swoje „mity” ma każde miasto, więc ma je też i Ostrów. Pozwólcie zatem, że spróbuję rozprawić się z kilkoma najczęściej pokutującymi mitami ostrowskiej polityki i samorządu.

GAZERA08przygotował: Jarosław Wardawy – redaktor naczelny Gazety Ostrowskiej