Kiedyś był w nim Urząd Celny, później policja, od 6 lat stoi i niszczeje – a jest zabytkiem. Mowa o obiekcie przy ulicy Partyzanckiej, do którego po modernizacji przeprowadzi się Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim. Wcześniej jednak prokuratura musi zwrócić miastu „zabukowaną” działkę przy ul. Kompałły.

Budynek Urzędu Celnego przy ulicy Partyzanckiej  został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku przy jednej z najstarszych ulic w mieście. Do 2009 roku budynek użytkowany był przez Komendę Powiatową Policji. W budynku zachowana jest oryginalna substancja budowlana o walorach artystycznych, co dodatkowo dodaje unikatowej wartości obiektowi. W stylistyce budynek nawiązuje do architektury renesansu niemieckiego. Przejawia się to szczególnie w zastosowanym materiale elewacji .

urzd_celny_4_jpg-_Sr-500x334
urzd_celny_3-_Sr-500x334
urzd_celny_6_jpg-_SDR-500x334

Urząd Celny to budynek piętrowy, podpiwniczony, nakryty wysokim, stromym dachem. W latach 90. XX wieku do elewacji południowo – zachodniej dobudowano przybudówkę z wtórnym, głównym wejściem. W budynku zachowany jest pierwotny układ wnętrz, sień z oryginalnymi płytkami posadzkowymi, korytarze oraz klatka schodowa. Oryginalny jest także wystrój elewacji oraz kształt bryły.

Z wyposażenia zachował się oryginalny komplet stolarki okiennej parteru, piętra i poddasza, drzwi zewnętrzne w elewacji szczytowej północno – wschodniej i częściowo stolarka drzwiowa wewnętrzna. Oryginalne są drzwi drewniane i z okuciami, m.in. klamkami, zawiasami i kratami oraz część drzwi wewnętrznych ze szpaletami. Przy schodach wewnętrznych i zewnętrznych (od północnego wschodu) zachowane są oryginalne balustrady stalowe, nitowane i kute. Mają one secesyjne wzory.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim miejsca na nową siedzibę szuka od kilku lat. Po uwagę brana była m.in. dawna siedziba Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Gimnazjalnej. Tutaj atutem była bliskość sądu, jednak ta siedziba nie posiadała wymaganego parkingu.

2015-05-21 ok24.tv