Trzech prokuratorów z jednostek naszego okręgu przejdzie w najbliższych tygodniach w stan spoczynku. Jak zapewnia Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim, ich odejście z pracy nie ma nic wspólnego z masowymi rezygnacjami śledczych, które mają miejsce w całym kraju. Jednak brak trzech osób, a niewykluczone, że w najbliższej przyszłości jeszcze kilku, zdecydowanie będzie mieć wpływ na pracę prokurator w południowej Wielkopolsce.

Jeden z prokuratorów w stan spoczynku przejdzie z dniem 1 lutego. Kolejny 1 kwietnia. – Są to prokuratorzy, którzy wnioski złożyli latem ubiegłego roku. Ich odejście związane jest z osiągnięciem wieku, który do tego uprawnia – mówi Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. – W ostatnim czasie wniosek złożył także prokurator, który nabył uprawnienia do wcześniejszego przejścia na emeryturę.
OBRAZ_PROKURATURA_2-858x350_c

Prokuratorzy w stan spoczynku przechodzą po ukończeniu 65. roku życia. Mają też możliwość wcześniejszej emerytury. W przypadku mężczyzn po ukończeniu 65. roku życia i 30 latach pracy, a w przypadku kobiet – po ukończeniu 55 lat i osiągnięciu 25 pracy. – Nie mamy w tym momencie zwiększonej liczby odejść – dodaje Walczak.

Masowe odejścia, a nawet tak nieliczne, jak w przypadku naszego okręgu, mogą sparaliżować pracę prokurator. W powiatach południowej Wielkopolski pracuje 74 śledczych. – W większości to osoby, które właśnie osiągają wiek emerytalny. Przez długi czas była luka pokoleniowa i młodych prokuratorów jest niewielu. Problem jest też z naborem na asesorów – dodaje Walczak.

W przypadku np. Prokuratury Rejonowej w Pleszewie, gdzie pracują cztery osoby trzy mają już uprawnienia emerytalne. Jeśli złożą wnioski o przejście w stan spoczynku, w jednostce nie będzie miał kto pracować. I jest to problem ogólnopolski. Krajowa Szkoła Sądownictwa i  Prokuratury, gdzie odbywa się aplikacje, każdego roku wypuszcza około 50 „absolwentów”. Czyli mniej więcej tylu, ile jest prokurator okręgowych w całym kraju. Na każdą więc przypada jeden nowy pracownik.

2016-01-31 ok24.tv za faktykaliskie.pl