Mateusz Tymek z KALISZA swoją pierwszą firmę zamknął, ale się nie poddał. Dziś kieruje polskim zespołem międzynarodowej firmy Cleeng. Dostarczają technologię takim graczom jak Canal+ czy Dailymotion.

Mateusz wybrał uczelnię w rodzinnym Kaliszu, głównie dlatego, żeby odciążyć rodziców. Wysłanie każdego dziecka na studia do innego miasta to ogromne obciążenie domowego budżetu. Szczególnie dla rodziny, w której jest trójka rodzeństwa. Tak się złożyło, że akurat Uniwersytet Adama Mickiewicza otwierał kierunek „Fizyka i Informatyka Stosowana” w kaliskim oddziale zamiejscowym. Mateusz Tymek znalazł kierunek, na którym mógł rozwijać swoją programistyczną pasję. Historię jego pierwszego biznesu już znacie. Mateusz Tymek, aby pracować w zawodzie, musiał wyjechać z Kalisza. Praca dla informatyka znalazła się w Poznaniu.

59b18ee6d14c42485732ff00a33078e0,640,0,0,0

– Robiłem sklepy internetowe i strony www w agencji interaktywnej – opowiada Tymek Inn:Poland. – To była praca dużo poniżej moich ambicji. Wieczorami kodowałem dla siebie i stworzyłem bloga, na którym opisywałem to, co robiłem. W tamtym czasie to były przede wszystkim rzeczy związane z PHP i Zend Framework – wyjaśnia.

 

 

Blog Mateusza istnieje do dziś i ma tytuł „It’s possible”. Pisze go po angielsku. To z pozoru nieznaczący szczegół. Ale kiedy założyciel holenderskiej firmy informatycznej Cleeng BV – Gilles Domartini – szukał polskiego podwykonawcy do swojego projektu, to do wyszukiwarki wpisał następujące hasła „zend” „framework” „poland”. Na pierwszym miejscu wyskoczył mu blog Mateusza. Znalezienie fachowca od tej technologii w Polsce? It’s possible.

Gilles Domartini tworząc swój biznes miał następujący model: sprzedaż i marketing w Amsterdamie, technologia – w Polsce.

– Na początku Gilles dał mi do wykonania pozornie proste zadanie. Okazało się, że jednak nie jest ono takie łatwe. Poświęciłem cały weekend, zarywałem noce, ale Holendrzy byli zadowolenia z tego, co im dostarczyłem – opowiada Mateusz. Zadanie wykonał i dzięki temu rozpoczął współpracę przy projekcie, który można by nazwać „iTunes dla prasy”. Chodziło o system, który pozwalałby płacić za konkretne artykuły. Holenderscy właściciele mieli kontakty na rynku prasowym i stąd pomysł na produkt. Niestety rynek prasy nie przynosił spodziewanych zysków, trzeba było szukać innych pomysłów na zarabianie. Spróbowali zrobić system pay-per-view.

– Początkowo do tego projektu podchodziliśmy sceptycznie. Dania jest małym krajem, boks nie jest tak popularny jak choćby piłka nożna. Ale tego wieczora na transmisji, która obsługiwał nasz system, zarobiliśmy więcej niż przez dwa lata na prasie. Decyzja była więc oczywista – Mateusz Tymek opowiada o tym, jak zrozumiał, przed którym produktem jest przyszłość. Firma skupiła się na oprogramowaniu, które pomaga zarabiać na treści wizualnej.

– Zaczęło się od systemu do obsługi relacji typu Pay-per-view. W USA ten model funkcjonuje od 30 lat. Widz płaci za dostęp do ekskluzywnego materiału, mogą to być relacje sportowe, wydarzenia kulturalne. Nazywa się to teraz over-the-top-content – tłumaczy Mateusz Tymek. I chociaż istnieją inne tego typu rozwiązania, to Cleeng stworzył wygodny system, który jest wykorzystywany m.in. przez Canal+ do sprzedaży treści francuskojęzycznych w Kanadzie.

– Innym naszym klientem Women’s Flat Roller Derby Association. To liga popularnego w USA sportu, w którym 5-osobowe zespoły wrotkarek jeżdżą po torze starając się nie przepuścić rywalek. Mieli swój system, ale ich serwery nie potrafiły obsłużyć dużego ruchu, mieli problemy techniczne. Od kilku lat korzystają z naszego rozwiązania i są zadowoleni. Za chwilę zacznie się kolejny sezon – Mateusz jest dumny.

2016-03-10 ok24.tv za www.innpoland.pl