Pięciu mieszkańców Krotoszyna jest oskarżonych o nielegalną produkcję tytoniu na dużą skalę i przestępstwa karno-skarbowe. Fabrykę ujawniło w sierpniu zeszłego roku Centralne Biuro Śledcze Policji w Kaliszu. Według szacunków Skarb Państwa stracił na tym procederze co najmniej 2,7 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie właśnie dobiegło końca. Postępowanie, pod nadzorem prokuratury, prowadził Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji w Kaliszu. Na ławie oskarżonych zasiądą mężczyźni w wieku od 19 do 48 lat. – Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że działający wspólnie i w porozumieniu podejrzani, bez wymaganego wpisu do właściwych rejestrów, za pomocą specjalnie skonstruowanej do tego celu linii produkcyjnej na jednej z posesji w podkrotroszyńskiej miejscowości, wytworzyli bez wymaganego pozwolenia 137 kg tytoniu do palenia oraz 5700 kg suszu tytoniowego o wartości niemal 139.000 zł – informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. – Kierującemu tym procederem 48-latkowi zarzucono, że uchylając się od odprowadzania podatku od wymienionej produkcji, doprowadził do uszczuplenia podatku akcyzowego, w wyniku którego Skarb Państwa poniósł szkodę w wysokości nie mniejszej niż 2.700.000  zł.

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Za wytwarzanie wyrobów tytoniowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. – Przesłuchani w toku postępowania oskarżeni, po zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym, przyznali się do zarzucanych im czynów – dodaje Maciej Meler.

2018-01-04 ok24.tv za faktykaliskie.pl