36-letni kaliszanin, obecnie urzędnik w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w Łodzi i w Warszawie, Mariusz Wdowczyk został nowym prezesem zarządu Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego. W walce o to stanowisko pokonał 12 kandydatów.

Konkurs na stanowisko prezesa zarządu KPT przeprowadzała 6-osobowa komisja konkursowa w składzie: wiceprezydent Kalisza Piotr Kościelny, wiceprezydent Artur Kijewski i rada nadzorcza w 4-osobowym składzie: Dariusz Mencel, Jerzy Borowiak, Józef Rogacki i Filip Żelazny.

Do konkursu zgłosiło się 12 kandydatów. Na rozmowy komisja zaprosiła 9. Jedna osoba zrezygnowała, dlatego przesłuchano 8 kandydatów.  – Jednomyślną decyzją całej komisji konkursowej tą osobą, która została wybrana, jest kaliszanin, pan Mariusz Wdowczyk. Jest to osoba z Kalisza, asnykowiec. Ukończył prawo i studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Obecnie jest w trakcie kończenia studiów doktoranckich. Był pracownikiem Urzędu Miejskiego w Kaliszu w latach 2005-2007. Po tym okresie do dzisiaj jest urzędnikiem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – mówi Filip Żelazny, Przewodniczący Rady Nadzorczej KPT.

Mariuszowi Wdowczykowi temat transportu obcy nie jest. Pracował bowiem w firmie Transbud, prowadzonej przez jego ojca.  -Przede wszystkim kierowaliśmy się tym, aby tę funkcję prezesa pełniła osoba nowa, świeża, z nowym spojrzeniem. Pewne zmiany są tutaj nieuniknione i będą, przede wszystkim kwestia rozdzielenia tych dwóch funkcji, które zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, powinny zostać rozdzielone, czyli funkcja organizacji transportu publicznego od przewozów. I docelowo, dokonując wyboru takiej, a nie innej osoby, kierowaliśmy się w dużej mierze tym, że będzie to spółka zajmująca się przewozami – wyjaśniał Filip Żelazny.

– Pan Mariusz Wdowczyk tym samym otrzymuje od  Rady Nadzorczej spółki ogromny kredyt zaufania. Najbliższe lata będą pewnie najbardziej istotne w działalności kaliskiej komunikacji autobusowej. Trzeba do kolejnych etapów w restrukturyzacji kaliskiego transportu autobusowego podchodzić z olbrzymim rozsądkiem. Pamiętając o ogromnej roli komunikacji w życiu miasta i o tym, jak wiele osób pracowało w spółkach autobusowych. Dlatego pan Mariusz Wdowczyk będzie miał sporo pracy, ale jesteśmy pewni, że jako zdolny menadżer podźwignie ten ciężar – dodał Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.

Nowy prezes swoje obowiązki przejmie od 1 lipca. Przez cały czerwiec funkcję osoby kierującej Przedsiębiorstwem będzie pełnił jego dotychczasowy wiceprezes, Ryszard Latański. Od lipca funkcja wiceprezesa Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego zostaje zlikwidowana. Nowy prezes nie pojawił się na dzisiejszej konferencji, na której przedstawiono wynik rekrutacji.

2015-06-01 ok24.tv za faktykaliskie.pl