Agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Wdowczyk, wybrany przez komisję konkursową na prezesa Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego, nie pojawił się dzisiaj w pracy – a właśnie od 1 lipca miał objąć tę funkcję w spółce. Niewykluczone, że jego nieobecność ma związek z wątpliwościami wokół osoby Mariusza Wdowczyka i działań prowadzonych przez CBA w czasie samorządowej kampanii wyborczej w Kaliszu. Agent, pomimo upływu okresu wypowiedzenia z poprzedniej pracy, pozostaje jeszcze w dyspozycji szefa tej służby.

Dziś rano nie udało się nam połączyć z prezesem KPT, bo po prostu go nie ma. Do wczoraj obowiązki szefa spółki pełnił Ryszard Latański, a dziś miał go zastąpić Mariusz Wdowczyk. Nie zjawił się jednak w pracy. Na pytanie o powód tej sytuacji, Rada Nadzorcza KPT wydała krótkie oświadczenie: – Informuję – napisał Filip Żelazny, przewodniczący Rady Nadzorczej – że na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2015 roku, Rada Nadzorcza Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego Spółka z o.o. oddelegowała do czasowego wykonywania zadań członków zarządu Pana Filipa Żelaznego, do czasu objęcia funkcji przez nowego prezesa. W związku z tym, że skład osobowy zarządu KPT Sp. z o.o. został ograniczony do składu jednoosobowego, od dnia 1 lipca br. Pan Filip Żelazny pełnić będzie obowiązki zarządu. Bezpośrednim powodem tej decyzji jest konieczność podjęcia działań związanych z aktualną sytuacją finansową i organizacyjną w kaliskich spółkach transportowych – dodał.

Dlaczego urzędowania nie rozpoczął Mariusz Wdowczyk? Okazuje się, że agent pozostaje jeszcze w dyspozycji swojego przełożonego w CBA. – Z racji tego, że kwestie proceduralne pana prezesa Mariusza Wdowczyka u swojego poprzedniego – obecnego pracodawcy nie zostały ostatecznie rozwiązane, wczoraj Rada Nadzorcza zdecydowała  zgodnie z uprawnieniami, które posiada, powierzyć na okres do 3 miesięcy funkcję prezesa członkowi Rady Nadzorczej – mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza. – Kontaktowałem się dziś z panem Mariuszem Wdowczykiem. Powiedział, że w ciągu kilku dni sytuacja pracownicza u jego pracodawcy, czyli w CBA, powinna się wyjaśnić.

Niewykluczone, że sprawa ma związek z wątpliwościami wokół konkursu na prezesa KPT i osoby samego Wdowczyka. To agent łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego – tej samej, która jesienią ubiegłego roku, tuż przed wyborami samorządowymi, kontrolowała ówczesną władzę i związane z Ratuszem stowarzyszenia. Ponadto Mariusz Wdowczyk i wiceprezydent Piotr Kościelny, który zasiadał w komisji konkursowej na stanowisko prezesa KPT, to rówieśnicy, którzy uczęszczali do tej samej szkoły. Wszystkie te fakty budzą szereg wątpliwości nie tylko w lokalnym środowisku; sprawę nagłośniło kilka dni temu Radio Zet, a później m.in. także Wprost i portal polityce.pl

Kontrole CBA w Kaliszu nic nie wykazały. Dlatego wątpliwości wokół tej sprawy wyjaśnia także kierownictwo tej służby. Tymczasem prokuratura sprawdza, czy konkurs na to stanowisko przeprowadzony został zgodnie z procedurami.

2015-07-01 ok24.tv za faktykaliskie.pl