7 września w Wieruszowie prawybory. Mają być symulacją tych prawdziwych. Do miasta ponownie mogą zjechać politycy z pierwszych stron gazet.

Prawybory w Wieruszowie odbywały się pod koniec lat 90-tych. Wówczas wyniki niemal pokryły się z tymi ogólnopolskimi. W 2019 r. miasto po latach ponownie przeprowadziło prawybory, w których na PiS zagłosowało 46,50%, na Koalicję Obywatelską 23,49%, na SLD 13,08%, na PSL 7,86% zaś na KWiN 7,03%. W oficjalnym głosowaniu PiS mogło liczyć na 43,5%, KO na 27,40%, SLD na 12,56%, PSL na 8,55%, Konfederacja na 6,81%.

Aby zadbać o odpowiednią frekwencję, miasto zorganizuje maraton imprez towarzyszących, który rozpocznie się już 15 września i potrwa do 17 września. Zaplanowano m.in. koncerty Majki Jeżowskiej, donGURAlesko, Cleo oraz Mezo, będzie Półmaraton Aleją Dębów Czerwonych, który poprowadzi Mezo, zaplanowano m.in. koncert Orkiestry Dętej Państwowej Policji we Wrocławiu, na Rynku nastąpi ponownie odsłonięcie tablic w Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków – również z udziałem znanych sportowców. Nie zabraknie pokazów Dziecięcej Drużyny Pożarniczej OSP z Wieruszowa.

Podczas prawyborów 2023 w Wieruszowie, podobnie jak 4 lata temu, nie będzie obowiązywała cisza wyborcza. Miasto wystosowało już zaproszenia do wszystkich partii politycznych.

26.11.2019 r. w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników kolejnego konkursu o Puchar Pytii, organizowanego przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ dla sondażowni, które najlepiej przewidziały wyniki wyborów do parlamentu 2019r. Złoty Puchar przyznano firmie Kantar! Był on najbliższy oficjalnym wynikom wyborów, ustalonym o dane PKW. Wyróżnienia w kategorii sondaże przyznano firmom: IB Pollster i CBM Indicator. Wyróżnienia w kategorii prognozy otrzymały: Stan Polityki oraz Polityka w Sieci.

Dodatkowo wyróżnienia specjalne przyznano dla firmy IPSOS za bardzo dużą trafność sondażu exit poll oraz dla organizatorów prawyborów w Wieruszowie za podjęcie cennej inicjatywy oraz wybór gminy, w której wyniki prawyborów były bliższe wynikowi ogólnokrajowemu niż średni błąd rozpatrywanych dziesięciu sondaży.
(źródło RadioSUD)