Na około 600 000 zł oszacował straty właściciel suszarni europalet w Jankowie Pierwszym w powiecie kaliskim. Do gigantycznego pożaru doszło w niedzielę, tuż po godzinie 9-ej.400 000 zł to wartość spalonego budynku, reszta to palety.
– Akcja gaśnicza była bardzo trudna i trwała do późnego wieczora. Boksy suszarnicze były wyładowane europaletami, ogniem została objęta duża przestrzeń, dlatego nasze działania trwały kilkanaście godzin. Spalony materiał był jeszcze dodatkowo przelewany wodą i dopiero wywożony – powiedział Radiu Centrum dyżurny kaliskiej Państwowej Straży Pożarnej. W pożarze nikt nie ucierpiał, ale ogień stanowił duże zagrożenie dla innych budynków.

Przedsiębiorstwo było usytuowane w samym centrum wsi.Na razie nie jest znana przyczyna pożaru. To ma ustalić policyjne dochodzenie. W akcji gaśniczej, która trwała ponad 12 godzin brało udział ok. 70 strażaków z 17 zastępów.

Do pożaru dwóch stodół doszło także w sobotę, w powiecie pleszewskim. W miejscowości Strzyżew w gm. Dobrzyca ok. 22-ej płonęła drewniana, kryta dachówką stodoła. Podczas pożaru ucierpiał 47-letni mężczyzna, który z poparzeniami twarzy i rąk trafił do szpitala. W palącym się budynku znajdowały się zbiory słomy oraz… Fiat 126 p. Wszystko doszczętnie spłonęło, a straty oszacowane zostały na 13 000 złotych. Przyczyną pożaru było podpalenie. W akcji gaśniczej brało udział 29 strażaków z 6 jednostek straży pożarnej. Częściowemu spaleniu uległa także kryta eternitem drewniana stodoła w miejscowości Białobłoty w gminie Gizałki. Do pożaru doszło również ok. 22-ej.

Częściowo nadpalone zostały więźba dachowa i 4 mkw. dachu budynku. Od ognia uratowano maszyny rolnicze i 12 balotów siana. Straty wstępnie oszacowano na 2 500 zł. Przyczyną pożaru był samozapłon siana. W akcji gaśniczej brało udział 27 strażaków z 5 zastępów straży.Natomiast w sobotę (w ciągu dnia) zapaliły się elektronarzędzia w jednym z kaliskich sklepów u zbiegu Al. Wojska Polskiego i Majkowskiej. Straty po tym pożarze wyceniono wstępnie na 200 000 zł (w tym 50 000 to straty samego budynku), ale strażakom udało się uratować mienie warte 150 000 zł. Palił się też las w miejscowości Fajum w gminie Brzeziny (powiat kaliski).

2015-06-21 ok24.tv za rc.fm