Władze osiedla Pruślin zabiegały o to przedszkole od 2012 roku – rozstrzygnięto przetarg i rusza budowa nowego, ekologicznego przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 13 na Pruślinie. Konkurs na projekt przedszkola oraz dokumentacja projektowa powstały jeszcze w 2014 roku.

Nowe przedszkole powstanie w rejonie ulic Świetlicowej i Sportowej, będzie połączone z budynkiem Szkoły Podstawowej nr 13. Wejście główne do przedszkola znajdować się będzie od strony ulicy Świetlicowej. Budynek wykonany zostanie w nowoczesnej techonologii energooszczędnej, która ma przełożyć się na niskie koszty utrzymania i eksploatacji budynku. Przy przedszkolu powstaną również pomieszczenia oraz maszt alarmowy dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

W budynku przedszkola znajdą się cztery oddziały przedszkolne dla 25 dzieci każdy. W skład każdego oddziału wchodzi sala przedszkolna, toalety, w tym toaleta dla niepełnosprawnych oraz dwa pomieszczenia pomocnicze. Każdy oddział posiada bezpośrednie wyjście na plac zabaw, na którym znajdą się m.in.: boisko o nawierzchni syntetycznej, huśtawki, piaskownica oraz zestaw sprawnościowy. Przy projektowanym tarasie budynku przewidziano miejsce do samodzielnych upraw kwiatowych, warzywnych, owocowych i ziołowych pielęgnowanych w ramach zajęć na świeżym powietrzu dla grup przedszkolnych.

Projekt przewiduje także pomieszczenia kuchenne, gabinet dyrektora, pomieszczenia administracyjne z niezbędnym zapleczem higieniczno-socjalnym, zaplecze szatniowe wraz z holem wielofunkcyjnym oraz pomieszczenia rady osiedla. Hol wielofunkcyjny pełni funkcję komunikacyjną, jednak przy okazji imprez związanych z życiem przedszkola ścianką mobilną można wydzielić salę jako miejsce imprezy i dodatkowo podzielić salę kurtyną.

Po uruchomieniu przedszkola w Osiedlu Pruślin możliwa będzie adaptacja pomieszczeń obecnego Przedszkola nr 3 przy ul. Jankowskiego na potrzeby żłobka, dzięki czemu będzie on mógł przyjąć więcej dzieci, niż dotychczas.

2015-06-05 ok24.tv