Budowa drogi S12 to najważniejsze zadanie jakie postawił sobie nowy poseł PiS okręgu kalisko-leszczyńskiego Jan Mosiński. Jego zdaniem wytyczenie tej trasy jest sprawą ponad podziałami politycznymi. W tym celu powołano już Parlamentarny Zespół na Rzecz Budowy Drogi Ekspresowej. Droga ma połączyć wschodnią granicę Polski z Zachodem i przebiegać m.in przez Kalisz i Leszno. Według posła Mosińskiego Kalisz mógłby liczyć na planowaną od wielu lat obwodnicę. – S12 nie może przebiegać przez Kalisz, to musi być obwodnica. Starania o to czyniono od wielu lat, ten temat będzie ważną częścią planu przebudowy dk12 do S12 – dodaje Mosiński.

dwunastka_wg_pis2

Parlamentarzyści chcą wiosną zorganizować konferencję z udziałem wiceministra Jerzego Schmidta. Uczestnikami spotkania mają być przedstawiciele wszystkich samorządów zainteresowanych budową S12. Wówczas też będzie wiadomo, kiedy droga miałaby szansę powstać.

Droga będzie najkrótszym łącznikiem zachodniej i wschodniej granicy Polski, a ma przebiegać między innymi przez Kalisz i Leszno. Na zachodzie od strony Niemiec będzie przejście w Łęknicy, a na wschodzie, od strony Ukrainy – w Dorohusku. Obecnie modernizowany jest odcinek od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z Ukrainą, który uzyska status drogi ekspresowej. Projektowana trasa ma przebiegać przez 6 województw: lubelskie, mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie, dolnośląskie oraz lubuskie.

2016-01-11 ok24.tv za radiomerkury.pl, fot. rc.fm