Nasen oraz Furosemidum Polfarmex zostały pomieszane w opakowaniach. Naprzemienne zażywanie tych leków jest groźne dla zdrowia oraz życia. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży partie obu leków.
Powodem wycofania przez GIF leków jest pomieszanie dwóch partii innych leków ze sobą, co nazwane zostało w komunikacie „zidentyfikowaniem wady jakościowej”. W opakowaniu zbiorczym przeznaczonym tylko na Nasen znalazły się kartoniki z Furosemidum Polfarmex, a do opakowania zbiorczego Furosemidum Polfarmex trafiły pojedyncze kartoniki z Nasenem.
Sprawę zgłosiła hurtownia leków, co pozwoliło precyzyjnie zidentyfikować problematyczne partie. GIF wycofał w rygorze natychmiastowej wykonalności następujące serie leków:

Furosemidum Polfarmex (Furosemidum), tabletki 40 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie;
Nasen (Zolpidemi tartras), tabletki powlekane 10 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie.

Nasen to lek stosowany w leczeniu bezsenności, ma działanie uspokajające i nasenne. Z kolei Furosemidum Polfarmex używany jest przy nadciśnieniu tętniczym. GIF informuje, że zamienne stosowanie tych leków, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Z tego powodu nie są wymagane dowody przeprowadzone post factum na okoliczność możliwości wystąpienie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, wystarczające jest samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia.

GIF podaje, że pacjenci korzystający w terapii z następujących leków, powinni sprawdzić serię na opakowaniu i niezwłocznie zwrócić lek, jeśli jest to zagrożona partia. Inspektorat przypomina jednocześnie o konieczności jak najszybszego kontaktu z lekarzem w celu wznowienia terapii.