W Prokuraturze Rejonowej w Jarocinie prowadzone jest śledztwo przeciwko dwóm mężczyznom podejrzanym o popełnienie przestępstw opisanych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

35-letni mieszkaniec powiatu jarocińskiego podejrzany jest o posiadanie 400 g amfetaminy oraz 2,68 g marihuany a także udzielanie, i to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wielu porcji amfetaminy (łącznie co najmniej 60 g) innym osobom. Mieszkańcowi powiatu pleszewskiego zarzucono popełnienie dwóch czynów – posiadania znacznej ilości amfetaminy, o wadze przekraczającej 340 g oraz wprowadzenie do obrotu znacznej ilości tego narkotyku (porcji o wadze 400 g). 25-latek uzyskał, tytułem wprowadzenia do obrotu, korzyść majątkową w kwocie 4000 złotych.

OBRAZ_POLICJA3

Do zdarzeń rozpatrywanych w postępowaniu dochodziło na terenie powiatu jarocińskiego i pleszewskiego we wrześniu i październiku bieżącego roku.Wobec pierwszego z mężczyzn, przyznającego się do popełnienia zarzuconych czynów, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Młodszy podejrzany, przyznający się do posiadania amfetaminy i kwestionujący sprawstwo w zakresie wprowadzania do obrotu substancji psychotropowych, został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy przez Sąd Rejonowy w Jarocinie.

Posiadanie znacznej ilości środków odurzających, przewidziane w przepisie art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10. Za czyn z art. 59 ust. 1 wspomnianej ustawy, czyli za udzielanie – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – narkotyków przewidziano możliwość orzeczenia identycznej kary. Surowsza odpowiedzialność karna grozi za wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych (art. 56 ust. 3 tejże ustawy). Sprawca takiego zachowania może spędzić w zakładzie karnym od 2 do 12 lat.

2016-10-11 ok24.tv