Przekroczenie uprawnień i spowodowanie uszkodzeń ciała – takie zarzuty postawiła prokuratura 34-letniemu policjantowi z Kalisza. W sierpniu ub.r. funkcjonariusz miał pobić nietrzeźwego mężczyznę, kiedy ten przebywał na komendzie. Oskarżony jest zawieszony w obowiązkach służbowych.

Mieszkaniec Kalisza został przewieziony do izby wytrzeźwień, po interwencji policjantów w czasie domowej awantury. Tam miało dojść to zdarzenia. Oskarżonemu zarzucono, że w sierpniu ub.r., jako funkcjonariusz policji przekroczył swoje uprawienia i zadał kilka uderzeń pałką zatrzymanemu mężczyźnie, powodując u niego naruszenie narządów ciała poniżej 7 dni – powiedział portalowi Calisia.pl Janusz Walczak z ostrowskiej prokuratury. Zachowanie mężczyzny zostało zakwalifikowane jako przestępstwo z art. 231. kk, który polega na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązku przez funkcjonariusza publicznego. Przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawa została skierowana do sądu. Jeśli policjant zostanie uznany przez sąd za winnego – oznacza to także wydalenie go ze służby. Jest prowadzone, równolegle do postępowania prokuratorskiego osobne postępowanie dyscyplinarne – powiedziała sierż szt. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy policji w Kaliszu. Decyzją komendanta, funkcjonariusz został zawieszony w czynnościach służbowych.

2016-01-12 ok24.tv za calisia.pl