Nie chodzi o rozliczenia, o wspominanie takich czy innych kampanii, patrzymy przed siebie, musimy wygrać te wybory – tylko u nas wywiad z Borysem Budką, szefem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej i kandydatem na szefa PO w nadchodzących wyborach wewnętrznych.
Platforma przestała się kojarzyć ze zwycięstwem, czy te kolejne przegrane wybory czegoś was nauczyły?
Z wynikami wyborów trudno polemizować, ale też nie ma sensu do tego wracać, trzeba patrzeć do przodu, teraz są wybory prezydenckie i zrobimy wszystko, by wygrała je nasza kandydatka, Małgorzata Kidawa-Błońska
Czy po to trzeba Platformę wymyślać na nowo?
Skądże, wystarczy przypomnieć sobie co było i jest jej największą siłą. To człowiek, który zawsze stał w centrum naszego programu. Jego wolność, wreszcie bezpieczeństwo. Najszerzej rozumiane. To osobiste – począwszy od prawa własności i to najszerzej rozumiane – międzynarodowe. My musimy zatrzymać ten polityczny obłęd, to odcinanie nas od Europy, stawanie nas w kontrze do jej instytucji. To możemy zrobić tylko my i mówię to z całą świadomością.
Czy to wystarczy? PO staje się niejako zakładnikiem dwóch radykalizmów
Tak to prawda, ale radykalizmy mają to siebie, że łatwo uwodzą a potem pozostaje rozczarowanie. My nigdy nie będziemy partią etatystów opowiadających jak to wszystko państwowe zapewni nam dobrobyt. My wierzymy w gospodarkę, inwencję jednostek, w kapitał społeczny i – last but not least – samorządność.
Ostatnio wciąż pod ostrzałem…
Tak i ten obłęd też trzeba zatrzymać, mamy wielu samorządowców, w wielu gminach rządzimy bądź współrządzimy, wiemy jak ważny jest samorząd i będziemy o tym przypominać. A mamy kim i o kim. Mamy przecież Hankę Zdanowską, znakomitą prezydent Łodzi, mamy Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania i wielu wielu innych wybitnych samorządowców.
Poobijana po kolejnych przegranych wyborach Platforma wymienia kierownictwo, nie skończy się wewnętrzną walką, podziałami, może rozłamem?
W życiu! To jest tez wielka siła Platformy, my rywalizujemy, ale gwarantuję że już dzień po wyborach wewnętrznych ruszymy razem do pracy. Po to by Małgorzata Kidawa-Błońska została prezydentem.
Dziękuję za rozmowę
*Borys Budka był gościem ostrowskiej Platformy Obywatelskiej w ramach kampanii w wewnętrznych wyborach przewodniczącego.