Ma ponad 200 lat i jak na swój wiek trzyma się znakomicie. W Dobrzycy pod Pleszewem rośnie platan zwany „konstytucyjnym”. Według historyków został tam posadzony dla uczczenia Konstytucji 3 Maja.

Według miejscowej tradycji dobrzycki platan został posadzony przez samego fundatora tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego Augustyna Gorzeńskiego. Gorzeński był adiutantem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i współtwórcą Konstytucji 3 Maja. Posadzony w pobliżu pałacu platan należy dziś do największych drzew tego gatunku w Europie. Ma prawie 30 metrów i ze względu na ogromną koronę wygląda jak gigantyczny bukiet kwiatów. Co kilka lat drzewo jest odżywiane specjalnymi preparatami, ale w tym roku platan nie wymagał takiej pielęgnacji. Przycięto mu tylko koronę, ale był to zabieg czysto korekcyjny.

Mimo swojego wieku, okaz jednak wcale nie należy do „staruszków”. Platany mogą żyć nawet 400 lat. Gorzeński posadził właśnie ten gatunek drzewa ze względu na swoje zamiłowanie do kultury antycznej. Pod platanem bowiem nauczali filozofowie.

2015-05-02 ok24.tv za radiomerkury.pl