W Wielkopolsce za ponad 5 miliardów złotych zmodernizowanych będzie 13 tras. „Ta z Poznania do Szczecina będzie przygotowana do prędkości 200 km/h” – powiedział  w Poznaniu prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. „Aby jednak pociągi jeździły tak szybko, trzeba będzie jeszcze zlikwidować przejazdy kolejowe” – mówi prezes Merchel. Według niego w tej chwili w programie nie ma likwidacji przejazdów.

Remont torów do Warszawy rozpocznie się natomiast w połowie przyszłego roku. Odbywać się będzie etapami. Najważniejsze w tej modernizacji jest zbudowanie i unowocześnienie trafostacji, aby do drutu jezdnego trafiał prąd większej mocy” – tłumaczy dyrektor Regionu Zachodniego PKP PLK Paweł Neuman.

Krajowy Program Kolejowy powstał za rządów koalicji PO-PSL. Obecny rząd nanosi poprawki. W przypadku Wielkopolski na razie nie będzie poważniejszych korekt. Zmodernizowane zostaną trasy z Poznania do Warszawy, Szczecina, Piły i dokończony remont do Wrocławia. Możliwe, że jeśli będą oszczędności przy przetargach, to zostaną wykonane także inwestycje z listy rezerwowej, jak np. linia Ostrów Wielkopolski – Leszno – Głogów. Wszystkie te inwestycje będą możliwe dzięki unijnemu programowi 2014 plus.

2016-10-27 ok24.tv za radiomerkury.pl