Spółka AQUAPARK KALISZ postawiła na ekonomię i ekologię. Obecny system elektrycznego ogrzewania lodowiska został zastąpiony systemem wykorzystującym odzysk ciepła z agregatów produkujących lód. To pionierski projekt w tego typu obiektach, który podniósł jakość usług, a także da realne oszczędności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozpoczęte w ubiegłym roku inwestycje w infrastrukturę nie ominęły także obiektu lodowiska. Powstała kolejna zabudowa ścian obiektu przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 22-24. Pozwoli ona dłużej i efektywniej utrzymać odpowiednią temperaturę tafli i  w sezonie zimowym dłużej cieszyć się jazdą na łyżwach przy trochę wyższych temperaturach na zewnątrz. Zdecydowanie największą inwestycją na lodowisku w ostatnich latach jest przebudowa systemu ogrzewania obiektu (pomieszczeń dla klientów, biur, toalet, zaplecza). Do utrzymania tafli lodowiska w odpowiedniej temperaturze służą dwa duże  agregaty chłodnicze. Produktem ubocznym chłodzenia jest ciepło wytwarzane w tym procesie.

– My wykorzystaliśmy to ciepło poprzez system instalacji odzysku, w skład którego wchodzą wymienniki płytowe wraz z automatyką  oraz zbiorniki buforowe z systemem rozprowadzenia ciepła w budynku. Do celów centralnego ogrzewania zamontowano w pomieszczeniach socjalnych oraz toaletach grzejniki oraz nagrzewnice powietrzne co w znaczący sposób podniosło  komfort dla gości korzystających z lodowiska – podkreśla Radosław Janczak, prezes AQUAPARK KALISZ.

Zastosowany system odzysku ciepła z agregatów rozwiązuje również problem śniegu zbieranego przy codziennej konserwacji lodowiska. Śnieg zbierany z tafli jest zawsze bardzo dużym problemem, w różny sposób rozwiązywanym w innych obiektach.

– Podczas prac modernizacyjnych zamontowaliśmy nagrzewnicę powietrzną oraz wężownicę wodną zasilaną ciepłem z układu odzysku które roztapiają śnieg. Do tej pory śnieg usuwany był przez firmę zewnętrzną co stanowiło dodatkowy koszt – informuje Jacek Kujawski, kierownik działu technicznego.

2018-01-08 ok24.tv