W dziewiętnastu lokalnych centrach sterowania ruchem w Polsce doszło do awarii – informuje PKP PLK. Pociągi w wielu miejscach są opóźnione albo odwołane. W Wielkopolsce awaria dotyczyła Konina, ale została już usunięta i ruch tam został przywrócony. W całej Polsce pociągi są opóxnione, odwoływane lub jeżdżą zmienionymi trasami. Bywa, że kolej „rekomenduje rezygnację z podróży”
Z Ostrowa niektóre pociagi też odjeżdżały z opóźnieniem,
Do awarii doszło w czwartek, 17 marca ok. godz. 4 rano. W 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania w Polsce.

– Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkudziesięciominutowe. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmienioną trasą – podawały PKP PLK.

– Zasięg tych awarii jest niemal krajowy. Oczywiste jest, że część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona. Awaria objęła ok. 820 km linii kolejowej w kraju. Skutki dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo – przekazywał z kolei Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA, na konferencji prasowej.


Awaria na kolei. W Wielkopolsce w Koninie
– W Wielkopolsce awaria dotyczyła lokalnego centrum sterowania w Koninie, który obejmuje odcinek pomiędzy Kostrzynem Wlkp. i Barłogami. Ale od godz. 6.40 możliwe są już przejazdy pociągów przez Konin.
ruch pociągów jest na bieżąco organizowany. Została do tego powołany „specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników”. Na stacjach i przystankach pasażerowie mają być na bieżąco informowani o sytuacji.
Cyberbezpieczeństwo na kolei

Jak dotąd PKP PLK nie potwierdza, że doszło do ataku cybernetycznego na jej infrastrukturę. Tak dużej awarii kilkunastu LCS nie było jednak dotąd na krajowej sieci kolejowej.

W styczniu do dużego ataku hakerskiego doszło na Kolej Białoruską. Grupa hakerów, która go dokonała, zrobiła to z pobudek politycznych, a jeszcze na początku lutego białoruscy kolejarze mieli problemy z przywróceniem pełnej sprawności systemu. Obecnie jest on zapewne nadal atakowany ze względu na wojnę w Ukrainie.

Zgodnie z postanowieniami ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, Operatorzy Usług Kluczowych (OUK) m.in. są zobowiązani do spełnienia wymogów dotyczących zapewnienia cyberbezpieczeństwa swoich systemów, a także do raportowania wystąpienia incydentów do organu właściwego oraz do odpowiednich Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT). W myśl tej ustawy Ministerstwo Infrastruktury pełni rolę organu właściwego do spraw cyberbezpieczeństwa w sektorze transportu.