W czasie wakacji kochamy odwiedzać wybrzeże Bałtyku i zapuszczać się w Tatry. Ale woda i ośrodki turystyczne to także… jeziora! A tych w kraju mamy naprawdę sporo, i to nie tylko na Mazurach.

Najczystsze jeziora w Polsce. O stopniu czystości (jakości) wody informują odpowiednie badania, a klasyfikacja poszczególnych zbiorników może ulegać zmianom. W przeszłości w Polsce wyróżnialiśmy klasy od I do III, ale od 2005 roku ta skala uległa rozszerzeniu i teraz klas jest pięć. Pierwszy stopień jest tym najwyższym i przyznaje się go jeziorom, które mogą poszczycić się mianem najczystszych (z wodą najlepszej jakości). Takich jezior jest w Polsce naprawdę dużo, ale wybierać warto się nad te najpiękniejsze i oferujące różne rodzaje rozrywek. Listę pięciu spośród najczystszych jezior w Polsce, nad które warto się wybrać przygotowała ekipa Radia Tok FM.
Znalazły się na niej jeziora Jasne, Nyskie, Kłodno, Białe oraz Dominickie. To ostatnie z „przyległym do niego” Boszkowem jest znanym od wielu lat i lubianym miejscem wypraw i wypoczynku Ostrowian.
Oto co czytamy o Jeziorze Dominickim:

Jezioro Dominickie znajduje się na Pojezierzu Leszczyńskim w województwie wielkopolskim i stanowi część Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na otaczające je inne zbiorniki wodne oraz rozbudowaną infrastrukturę turystyczną stanowi ważny punkt na mapie województwa. To otoczone borami sosnowymi jezioro jest także uznanym ośrodkiem sportowym, w którym nie brak fanów żaglówek oraz kajaków. Jego błękitna, przejrzysta woda zasłużyła na I klasę czystości, a samo Dominickie jest najczystszym zbiornikiem w okolicy. Ponadto nie brak tam ryb, warto więc zabrać ze sobą wędkę. Znudzeni przesiadywaniem przy wodzie mogą także wybrać się na jeden z licznych szlaków turystycznych w okolicach jeziora.