Kolejne ognisko wirusa ptasiej grypy w powiecie. Potwierdził je Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu. Tym razem ptasia grypa zaatakowała stado 140 kur w Radłowie w powiecie ostrowskim.Do tej pory potwierdzono pięć przypadków ptasiej grypy ptaków w Wielkopolsce.

Pierwszy przypadek pojawienia się ptasiej grypy – przypomniał Żarnecki – służby weterynaryjne ujawniły 31 grudnia ub. roku w Topoli Osiedlu w powiecie ostrowskim. Wirus H5N8 wystąpił na fermie, gdzie hodowano 65 tys. kur niosek.

Drugim razem obecność wirusa potwierdzono 13 stycznia na fermie w miejscowości Zalesie w pow. kolskim, gdzie wybito 6 tys. gęsi. Trzy dni później, 15 stycznia, w miejscowości Słaborowice w pow. ostrowskim w gospodarstwie wybito 21 tys. zarażonych kaczek. Następnego dnia wirus ptasiej grypy potwierdzono po raz czwarty w Ostrowie Wlkp., gdzie wirus zaatakował stado 9 tys. kaczek. Piąte ognisko występowania wirusa Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu potwierdził w czwartek. Tym razem ptasia grypa zaatakowała stado 140 kur w Radłowie w powiecie ostrowskim.
Wszystkie potwierdzające występowanie wirusa badania – jak przekazał Żarnecki – przeprowadzono w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
Zarażone ptaki zutylizowano w zakładzie w Śmiłowie niedaleko Piły.