Nie zapraszajcie na uroczystości miejskie biskupa Edwarda Janiaka. Takie pismo złożyła radna miasta Barbara Oliwiecka. Tego samego domagają się mieszkańcy, który uruchomili zbiórkę podpisów pod internetową petycją.
W piątek 5 czerwca z okazji Święta Miasta Kalisza ma się odbyć uroczysta sesja rady. Ma w niej wziąć udział biskup kaliski Edward Janiak. Mieszkańcy miasta i jedna z radnych uważają jednak, że nie powinien mieć takiej możliwości. Ma to związek z filmem braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

W sobotę 16 kwietnia miała miejsce premiera kolejnego filmu Marka i Tomasza Sekielskich opowiadającego o pedofilii w polskim Kościele katolickim. Z dokumentu wynika, że biskup Edward Janiak brał udział w tuszowaniu przestępstw, których dopuszczał się ksiądz Arkadiusz H. Drugiemu z nich we wrześniu 2019 roku postawiono zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych. Historia ta wstrząsnęła m.in. radną Kalisza Barbarą Oliwiecką. Przedstawicielka klubu Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała na Facebooku, że złoży do prezydenta Kalisza, Krystiana Kinastowskiego wniosek o niezapraszanie biskupa Janiaka na miejskie uroczystości do momentu wyjaśnienia sprawy, o której mówi film braci Sekielskich. Takie pismo trafiło na ręce prezydenta Kalisza w poniedziałek 18 maja.

Z szacunku dla ofiar pedofilii, z szacunku dla prawa wnioskuję, aby do czasu jednoznacznego wyjaśnienia udziału biskupa Edwarda Janiaka w sprawie tuszowania przestępstw seksualnych w Kościele katolickim na uroczystości miejskie zamiast ordynariusza Diecezji Edwarda Janiaka zapraszać innych przedstawicieli Kościoła katolickiego, którzy w żaden sposób nie są i nigdy nie byli łączeni z aferą pedofilską” – czytamy w dokumencie, który opublikował portal calisia.pl.
Film: wywiad z Markiem Sekielskim, producentem filmu „Zabawa w chowanego”