Władze Kalisza chcą powrotu więźniów do zabytkowego więzienia przy ulicy Łódzkiej. W kaliskim ratuszu odbyło się spotkanie z udziałem m.in. przedstawicieli służby więziennej i parlamentarzystów na temat przywrócenia zakładu karnego w dotychczasowym miejscu. Decyzją poprzedniego rządu więzienie zostało zamknięte, bo koszty modernizacji okazały się zbyt wysokie. W zamian ma powstać nowe więzienie na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej.

Według posła PiS Jana Mosińskiego – to nie jest dobra decyzja. Jak mówi – remont starego więzienia miał kosztować 18 mln. Budowa nowego, co najmniej 40. Władze miasta, które przejęły zabytkowy gmach nie mają konkretnego pomysłu na jego zagospodarowanie. Ewentualna adaptacja pociągnęłaby ogromne koszty, samorząd nie ma na to pieniędzy- mówi prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. I zapowiada kolejny apel do ministra sprawiedliwości w tej sprawie.

Na budowę nowego więzienia nie godzi się pobliska szkoła. Do urzędu już docierają głosy sprzeciwu. Więzienie przy ulicy Łódzkiej zlikwidowano w listopadzie 2015 roku. Funkcjonowało w tym gmachu 170 lat.

2016-06-20 ok24.tv za radiomerkury.pl