Trwa sezon targów ogrodniczych. Ponad 150. wystawców z całej Polski prezentowało swoje rośliny, drzewa, kwiaty, krzewy, byliny, zioła i krzewy owocowe w podkaliskim Opatówku. Wybór był ogromny, co potwierdzali uczestnicy targów, którzy co roku, właśnie w Opatówku czerpią inspiracje do urządzania ogrodów przydomowych lub działkowych oraz ogródków warzywno- ziołowych.
Targi w sobotę oficjalnie otworzyli organizatorzy wydarzenia, którymi są niezmienne od 22 lat Powiat Kaliski, Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku oraz Miasto i Gmina Opatówek.
-Od wielu lat jestem razem z państwem w Opatówku. To bardzo ważne miejsce nie tylko dla wystawców ale i dla nas zwiedzających, bo te targi nas inspirują do tego co można zrobić najpiękniejszego nie tylko w ogrodach i na działkach, ale i na balkonach- mówiła Marzena Wodzińska członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
– Chciałbym życzyć, by targi były udane przede wszystkim dla wystawców i odwiedzających. Gratuluję faktu, że te targi są już w powiecie kaliskim od tylu lat. To, że rozrosły się w taki sposób, świadczy o potrzebie ich organizacji. Gratuluję władzom powiatu, gminy i dyrekcji szkoły, takie tragi są potrzebne w powiecie- mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
– Gratuluję wszystkim organizatorom, ale ze względu na to, że jestem przedstawicielem nadzoru pedagogicznego, to dziękuję dyrekcji szkoły, nauczycielom i uczniom za szczególne zaangażowanie w organizacje tych targów. Gratuluję dyrekcji takiego zespołu. Zorganizować tak dużą imprezę wystawienniczą, to bardzo duże przedsięwzięcie– mówiła Violetta Słupianek z Kuratorium Oświaty w Kaliszu.
W przededniu 15-roczniczy wejście Polski do UE, targi w niedzielę odwiedził były premier RP Leszek Miller, który w latach 2001–2004 był nie tylko prezesem Rady Ministrów ale i przewodniczącym Komitetu Integracji Europejskiej
-22 edycja targów ogrodniczych dobiega końca. Pogratulowaliśmy wszystkim wyróżnionym. Niektórzy narzekają na pogodę, ale ten deszcz jest potrzebny dla ogrodnictwa i dla rolnictwa, więc niech pada. Całe targi oceniam na szóstkę- mówił były premier RP Leszek Miller ze sceny podczas targów.

W niedzielę targową wręczono również nagrodę i przyznano tytuł „Najlepszego Absolwenta Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku” w roku szkolnym 2018/2019. Otrzymała go Wiktoria Wanga. Marek Janiak Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku oraz Mariusz Małoburski wręczyli nagrodę ufundowaną przezfirmę Ogrodowe ABC.
Nie zbrakło również losów z nagrodami, a deszczowa pogoda nie wystraszyła odwiedzających.
Wyniki konkursów targowych – XXII Targi 2019

1. 1. Na najlepszy produkt targowy:

I miejsce – SEMI- za serię produktów „KRONEN” do upraw wysokich i grządek
II miejsce – „Szkółka Opatówek” Honorata i Mariusz Małoburscy za kolekcję klonów szczepionych
III miejsce – Ogrodnictwo A.L. Gulczyński za graba odmiany Pendula prowadzonego w formie fontanny
• Wyróżnienie – „Ogrody Praszka” Sławomir Jasiński za sosnę bośniacką „Satelit”
o Wyróżnienie – TOKO ENERGO – za wkręt do ziemi; montaż bezbetonowy

1. 2. Na najciekawszą aranżację stoiska targowego
I miejsce – Zakład Usług Metalowych „HULAK” Kowalstwo Artystyczne
II miejsce – MG STIGA kompleksowe rozwiązania dla ogrodów
III miejsce –DELIS Artur Ferenc
• Wyróżnienie – F.H.U ŚWIAT KAMIENIA – Monika Kania
• Wyróżnienie – P.P.H. MALARA

Tekst: W. Przybylska
Fot: M. Bartkowiak