Ostrowska Platforma Obywatelska stanowczo przeciw zakusom prezydenta Kalisza wobec sąsiednich gmin. We wtorek zarząd jednogłośnie podjął w tej sprawie uchwałę, w której czytamy między innymi: „Prezydent Grzegorz Sapiński bierze całkowitą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje swoich wysoce nieodpowiedzialnych działań”.

„Tym stanowiskiem chcemy zwrócić uwagę, że z powodu bardzo błahych pobudek nazywanych szumnie rozwojem Kalisza, a tak naprawdę walką o kilka stołków – w tym jednego wiceprezydenta i dwóch radnych, wprowadza się zamieszanie wśród samorządów naszego regionu. Takie żądanie oddania kilku wsi od okolicznych gmin jest co najmniej niewłaściwe” – powiedział Jarosław Urbaniak, przewodniczący zarządu Platformy Obywatelskiej powiatu ostrowskiego.

na fot.: Jarosław Urbaniak / przewodniczący zarządu Platformy Obywatelskiej powiatu ostrowskiego

Poseł Urbaniak podkreśla, że takie działania to rozbijanie od wewnątrz aglomeracji kalisko – ostrowskiej, jedynej takiej w kraju.

„To nieodpowiedzialne, nie skonsultowane, agresywne działanie. I bardzo przypominające lata `70, kiedy w epoce Gierka, lokalne społeczności próbowano skłócić za pomocą nowych podziałów administracyjnych” .

W Wielkopolsce są dwie aglomeracje: kalisko – ostrowska i poznańska. Jeśli rozpadnie się AKO, to przyznane jej pieniądze trafią do Poznania. A mowa o 300 000 000 złotych, które pozyskano z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Czym są ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) i jak będą realizowane?

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania. Ich zródłem jest dokument „Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce” zatwierdzony przez wicepremier w rządzie Donalda Tuska, Elżbietę Bieńkowską 22 lipca 2013 r.

2018-01-24 ok24.tv za rc.fm