W ubiegłym roku najmniejszy operowany wcześniak ważył zaledwie 600 gramów, w tym roku było jeszcze mniejsze – ważące 500 gramów. A mowa o wcześniakach z ostrowskiego szpitala, które musiały być już operowane przez chirurgów. Przy specjalnie podgrzewanym inkubatorze stanął kilkunastoosobowy zespół z kilku oddziałów – chirurgów, neonatologów, pediatrów, anestezjologów i wyspecjalizowanych pielęgniarek.

-Dokonania medycyny przesunęły ten wiek – dla nas małe dziecko to już nie 2-kilogramowe, ale 1000-gramowe, ale ten przypadek to jest skrajne wcześniactwo – powiedział Witold Miaśkiewicz, kierownik oddziału chirurgii dziecięcej. – Jeszcze kilka lat temu granicą przeżywalności było właśnie 1000 gramów. Poniżej tej wagi, mimo wykonywanych operacji nie było możliwości, żeby utrzymać je przy życiu. Natomiast ta 500-gramowa dziewczynka przeszła pomyślnie operację, rośnie, wszystko funkcjonuje sprawnie na tyle, że może już ważyć ponad 800 gramów”.

fot.:

Ostrowski szpital jest jedynym w Wielkopolsce – poza kliniką w Poznaniu – który posiada oddział neonatologii III  stopnia.

2017-01-01 ok24.tv za rc.fm