Zastosowanie gwoździa śródszpikowego używanego w ortopedii to innowacyjna metoda, którą leczone są skomplikowane, długotrwałe urazy złamania kości piętowej.  Włosi uczą się tej specjalistycznej sztuki od ostrowskich lekarzy. 

Włoscy ortopedzi pochodzący z Mediolanu, Turynu, Rzymu i Sardynii szkolą się w ostrowskim szpitalu. Dzięki doświadczonym fachowcom, takim jak doktor Mirosław Falis-kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu wraz z zespołem, Ostrów stał się ośrodkiem szkoleniowym dla wielu zagranicznych i krajowych lekarz.

Tematem kursu jest leczenie komplikacji, które powstają  zazwyczaj po złamaniu kości piętowej. Jak podkreśla kierownik Oddziału M. Falis tego rodzaju obrażenia są bardzo rzadkie, ale jednocześnie bardzo ciężkie. Doznają ich najczęściej ludzie młodzi w wyniku upadku, wypadków motocyklowych, ale przede wszystkim upadki z wysokości. Gojenie się pięty jest skomplikowanym procesem.

zdjecie

– My w naszym szpitalu mamy już 4-letnie doświadczenie ponieważ jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy metodę zespoleń tych złamań używając gwoździa śródszpikowego. W chwili obecnej mamy materiał kliniczny ponad 150 pacjentów. Jest to drugi w Europie tak wysoki wynik. Pierwsi są Francuzi, ponieważ oni wymyślili tą metodę leczenia. Myślę, że taka specjalizacja była bardzo dobrym wyborem z naszej strony- powiedział dr n med. Mirosław Falis. – My odpowiadamy za zorganizowanie pacjentów, którzy kwalifikują się do tej metody, ponadto odpowiadamy za przygotowanie naukowe operacji i samo przeprowadzenie procedury operacyjnej- powiedział dr n. med. Mirosław Falis.

zdjecie

2018-04-26 ok24.tv