Wywodzący się z Ostrowa Wielkopolskiego poeta Roman Bąk otrzymał od arcybiskupa metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego tegoroczną Nagrodę za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej – Medal Piotra i Pawła. Podniosła uroczystość, jaka odbyła się w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich była okazją do przedstawienia sylwetki tego zasłużonego autora.

 Roman Bąk to rodowity ostrowianin, rocznik 1958. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego oraz Instytutu Etnologii UAM w Poznaniu. W okresie studiów działał w  Niezależnym Zrzeszeniu Studentów oraz w Niezależnym Ruchu Artystycznym. W latach 1983-1987 pracował w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, a następnie przez trzynaście lat był redaktorem miesięcznika i Wydawnictwa o. Dominikanów ,,W Drodze”. Od 2001 roku pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Poznańskim oraz w redakcji najstarszego w Polsce pisma naukowego – rocznika etnologicznego ,,Lud”. W tym samym okresie stworzył również własną pracownię wydawniczą pod nazwą Biblioteka Telgte. Pod jej szyldem wydał m.in. Dantego, antologię poezji irlandzkiej i australijskiej, a także wiersze polskich poetów współczesnych.

114-360x480Roman Bąk jest jednym z dwóch laureatów wyróżnienia arcybiskupa. Tym drugim jest inżynier Kazimierz Ratajczak, zaangażowany przez lata w budowę kilku kościołów w Archidiecezji Poznańskiej, rewitalizację cennych zabytków i budowę Biblioteki Wydziału Teologicznego. Obaj laureaci i uczestnicy ceremonii wysłuchali stosownych laudacji poświęconych wyróżnionym. W przypadku Bąka laudację dotyczącą jego twórczości wygłosiła profesor Bożena Chrząstowska, filolog, emerytowana profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, matka chrzestna cyklu ,,Verba Sacra”, która sama została wyróżniona tym medalem w roku 2007.

2015-07-28 ok24.tv Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu ,,Gazety Ostrowskiej”