Mariusz Małkowski – pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego himalaista – był jedynym Polakiem, który uczestniczył w wyprawie na Mont Everest sponsorowanej przez poznańską firmę produkującą urządzenia automatyki budowlanej. W momencie trzęsienia ziemi był w bezpiecznym obozie. Nic mu się nie stało. Rano został ewakuowany z obozu do Katmandu. W momencie trzęsienia ziemi Mont Everest zdobywały wyprawy z wielu innych krajów. W lawinie zginęło 22 himalaistów. 61 zostało rannych.

Mieszkający i pracujący obecnie w New Jersey himalaista z 20-letnim doświadczeniem zamierza wejść na szczyt sam, bez dodatkowego tlenu i pomocy tragarzy. Na szczęście nie doznał on żadnego uszczerbku w czasie lawiny i teraz pomaga poszkodowanym.

Wśród ofiar jest między innymi Dan Fredinburg, jeden z menedżerów koncernu Google, który wraz z trzema innymi pracownikami amerykańskiej firmy od ponad dwóch tygodni wspinał się na Everest. Mężczyzna zginął w wyniku poważnych obrażeń głowy po przejściu lawiny. Jego śmierć potwierdził przedstawiciel koncernu.

2015-05-01 ok24.tv za radiomerkury.pl