Damian Szczepański, architekt krajobrazu z Ostrowa Wielkopolskiego, wziął sprawy w swoje ręce. Dzięki udziałowi i dofinansowaniu, jakie otrzymał z projektu „Skrzydła Biznesu”, realizowanego w ramach Programu Kapitał Ludzki, otworzył własną firmę. Dziś z powodzeniem projektuje i realizuje swoje koncepcje, a jego pomysły są cenione za harmonijność i zmysł estetyczny.

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Damian Szczepański: Chodzi nie tylko o projektowanie zieleni, ale raczej o cały ład przestrzenny. W miastach jest to np. projektowanie parkingów, chodników i parków, tak by były funkcjonalne i przyjazne dla mieszkańców.
Oczywiście można też zaprojektować przydomowy ogród i przestrzeń wokół niego.

Skąd pomysł na zawód architekta?

Moja mama maluje obrazy. Dzięki niej zainteresowałem się rysunkiem, aż stał się moją pasją. Malowałem, wykorzystując różne techniki, np. aerografem (precyzyjne malowanie metodą rozpylania farby powietrzem). Chciałem połączyć swoją pasję z pracą.

Jak wyglądała Twoja edukacja?

Studiowałem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ćwiczyłem tam warsztat rysunkowy w połączeniu z aspektami technicznymi, np. geometrią wykreślną. Część zajęć odbywała się w ogrodzie botanicznym, gdzie poznawaliśmy różne gatunki roślin.

Czy kwalifikacje i doświadczenie zdobywałeś tylko na studiach?

Nie tylko, w trakcie studiów nawiązałem współpracę z firmami zajmującymi się projektowaniem zieleni i realizacją projektów. Pracowałem przy projektowaniu ogrodów przydomowych i parków na terenie całego kraju. Byłem zatrudniony także w hurtowni materiałów budowlanych i w firmie deweloperskiej. Poznałem tam tajniki pracy budowlańca, miałem wpływ na wygląd architektury w naszym rejonie.

Kiedy pojawił się pomysł na własną firmę?

O własnym biznesie myślałem od dawna, ale nie miałem możliwości, żeby to marzenie urzeczywistnić. Kiedy zorientowałem się, że spełniam kryteria projektu „Skrzydła Biznesu”, przystąpiłem do niego i się udało. Projekt realizowany przez Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości, kierowany był do osób bezrobotnych, które w wyniku procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych po stronie pracodawcy, utraciły pracę w okresie 6 miesięcy przed rozpoczęciem projektu, wpasował się więc idealnie w moją sytuację i potrzeby.

Na zdjęciu Damian Szczepański
W jaki sposób wsparcie z Programu Kapitał Ludzki dodało Ci skrzydeł?

Wiedziałem, że nie będę miał problemu z pozyskaniem klientów, bo mogłem liczyć na zlecenia od zaprzyjaźnionych firm. Musiałem jednak wyposażyć biuro, kupić programy do projektowania i wizualizacji. Część środków przeznaczyłem także na zakup maszyn i sprzętu ogrodniczego, np. kosiarki, pił spalinowych i traktora wielofunkcyjnego.

Czy sprzęt był najcenniejszą pomocą?

Nie tylko. Dzięki szkoleniom dowiedziałem się, na czym naprawdę polega prowadzenie firmy. Nauczyłem się oceniać własne możliwości, potrafię zarządzać finansami.

Twoja firma to Projekt 13. Skąd pomysł na taką nazwę?

Nazwa wiąże się ze zmianami, które nastąpiły w 2013 roku: skończyłem studia, wpadłem na pomysł stworzenia własnej firmy i zdobyłem środki na ten cel. Był to dla mnie bardzo dobry rok. Słowo „projekt” miało zaś kojarzyć się potencjalnym klientom z otwartością, kreatywnością.

Co jest największym wyzwaniem w Twojej pracy?

Spotykam się z różnymi osobami i staram się urzeczywistnić ich pomysły. Największym wyzwaniem jest aranżowanie małych ogrodów przydomowych, o bardzo ograniczonej przestrzeni. Zwykle muszę w niej zawrzeć wiele elementów, np. ciekawą zieleń, plac zabaw i taras. To wymaga kreatywności i zastosowania nietypowych rozwiązań.

Jak widzisz przyszłość swojej firmy za 5 lat?

Chcę nadal ją rozwijać, tworzyć projekty tzw. zielonych ścian i dachów, które stają się coraz bardziej popularne. Pragnę też uczestniczyć w innych projektach realizowanych ze środków unijnych i starać się o dodatkowe fundusze na stworzenie nowych miejsc pracy.

Projekt „Skrzydła Biznesu” był realizowany przez Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w ramach Poddziałania 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

2015-05-06 ok24.tv za malewielkierzeczy.efs.gov.pl