Ponad 34 tysiące głosów zostało oddanych w tegorocznej edycji plebiscytu Ostrowianin Roku. Statuetka w głównej kategorii trafiła do Ryszarda Chmieliny – społecznika zaangażowanego w walkę o czyste powietrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowianin Roku to organizowany od 1993 roku najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych plebiscytów w południowej Wielkopolsce, podczas którego mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nagradzają swoich wybitnych mieszkańców honorowym tytułem Ostrowianina Roku. Laureaci tytułu to osoby, które swoim dorobkiem, sukcesami, autorytetem i osiągnięciami zasłuży na największe uznanie lokalnej społeczności.

Główna kategorią jest Ostrowianin Roku. Wybierane są także Wydarzenia Roku w kategoriach: Społeczne, Kulturalne, Sportowe, Gospodarcze oraz Młody Talent Roku.

Ostrowianin Roku 2017:

Wśród nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku znaleźli się: Ryszard Chmielina, Włodzimierz Grabowski, Jolanta Herzog, Janusz Jurek, Andrzej Kryjom Janusz Lipiński, Dr Witold Miaśkiewicz, Paweł Moch, Patrycja Stendera i Mariusz Szczuraszek.

Statuetka w tej kategorii trafiła do Ryszarda Chmieliny – przedsiębiorcy i społecznika, szczególnie zaangażowany w walkę o czyste powietrze w regionie. Jest Prezesem stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny i członkiem zespołu eksperckiego ds. uchwały antysmogowej w Urzędzie Marszałkowskim.

Ryszard Chmielina jest współautorem uchwał antysmogowych dla Wielkopolski, prelegentem wielu konferencji naukowych w tematyce ochrony środowiska. Jest także koordynatorem inicjatywy społecznej – Ostrowski Alarm Smogowy: bodajże pierwszej inicjatywy społecznej, która z sukcesem zwróciła uwagę publiczną na kwestie jakości powietrza w Ostrowie.

Inicjator budowy pierwszej w Ostrowie Wlkp. sieci czujników jakości powietrza oraz konsorcjum ostrowskich firm, zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii. Choć niewielu o tym wie, ma swój duży wkład w pomoc mieszkańcom w zakresie pozyskiwania dofinansowań i modernizacji budynków. Hobby: meteorologia i automatyka budynkowa.

Wydarzenia Kulturalne Roku:

Nominowane w kategorii Wydarzenie Kulturalne roku zostały następujące imprezy: Magia Tańca – ogólnopolski konkurs baletowy w Ostrowie Wlkp., 25 lat imprez cyklu „Gwiazdka na rynku”, Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda i Koncert wokalistki Dianne Reeves

W tej kategorii statuetka trafiła do organizatorów Magii Tańca – ogólnopolskiego konkursu baletowego w Ostrowie. Ponad 500 młodych tancerzy z całej Polski wzięło udział w 15. edycji konkursu Magia Tańca, który od tego roku nosi imię zmarłej założycielki zespołu Gwiazda, Aliny Janikowskiej. To znakomicie zorganizowane święto tańca wyrasta na jedną z największych imprez tego typu w Polsce, dzięki pracy zaangażowanej grupy instruktorek, rodziców i tancerek. Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury prezentowały się zespoły i soliści z Gdańska, Rzeszowa, Szczecinka, Wrocławia, Katowic i oczywiście z Ostrowa Wielkopolskiego. Tancerki (i dosłownie kilku tancerzy) prezentowali się w bardzo urozmaiconym repertuarze: od hip-hopu, przez step amerykański aż po taniec ludowy i współczesny.

Wydarzenie Społeczne Roku:

Oddanie do użytku nowoczesnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Otwarcie krytego lodowiska, Protesty społeczne „spacerowiczów” przed sądem i Otwarcie basenu miejskiego – to nominacje w kategorii Wydarzenie Społeczne roku

Najwięcej głosów w tej kategorii zdobyło Oddanie do użytku nowoczesnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej  To jedna z największych inwestycji w historii ostrowskiego szpitala. Za kwotę około 15 mln złotych udało się wybudować skrzydło szpitala oraz wyposażyć jedno z pięter z przeznaczeniem na intensywną terapię. Dzięki temu zwiększy się z 7 do 12 liczba łóżek dla pacjentów, którzy trafiają tu w najcięższych stanach, często po wypadkach. To także jeden z najnowocześniejszych tego typu oddziałów w Wielkopolsce, w którym pracuje wysoko wykwalifikowana kadra.

Wydarzenie Sportowe Roku:

Nominowane w tej kategorii został Turniej piłkarski im. Jerzego Kryjoma, zdobycie brązowego medaly przez koszykarzy Bm Slam Stal Ostrów oraz zdobycie Mistrzostwa Świata w Kick-Boxingu przez Michała Grzesiaka.

Wydarzeniem sportowym 2017 roku został wybrany Turniej Piłkarski im. Jerzego Kryjoma. Piłkarskie międzynarodowe turnieje imienia Jerzego Kryjoma to pod wieloma względami impreza wyjątkowa. Przede wszystkim dlatego, że organizuje je syn dla uczczenia pamięci ojca – wybitnego działacza sportowego.

Dzięki olbrzymiej pracy Andrzeja Kryjoma dziś na turniej do Ostrowa zjeżdża kilkadziesiąt zespołów młodych piłkarzy z całej Polski , w tym zespoły złożone z młodych piłkarzy: Lecha Poznań, Polonii Warszawa, Widzewa Łódź, Śląska Wrocław czy Pogoni Szczeciń. Oczywiście, nie może zabraknąć drużyn Ostrovii i Akademii Piłkarskiej. Swoje umiejętności piłkarskie prezentowali również piłkarze z Ukrainy, Rosji i Niemiec. Znakomita organizacja i masowość to znaki firmowe ostrowskiego turnieju.

Młody Talent Roku:

Wśród nominowanych w kategorii Talent Roku znalazła się Zosia Buszewska, Julia Dutkiewicz, Wiktoria Prajzner oraz Grupa Baletowa „Gwiazda” pod kierownictwem Patrycji Stendery.

Statuetki w tej kategorii trafiły do wokalistki Wiktorii Prajzner oraz Grupy Baletowej „Gwiazda”.

źródło: www.facebook.com/ostrowianinroku

2018-03-25 ok24.tv za tubaostrowa.pl