Ostrów Wielkopolski wygrał czujnik do pomiaru jakości powietrza. Do internetowego konkursu zgłoszono kilkanaście lokalizacji, ale tylko jedna zdobyła wystarczającą liczbę głosów – ulica Ogrodowa 1-7.  To sukces zaangażowanych w sprawę internautów, którzy systematycznie klikali na stronie aviva. Czujnik ma na bieżąco informować o stopniu zanieczyszczenia, co pozwoli na przykład ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu, kiedy takie świeże wcale nie jest.

„Oczywiście nie zmonitoruje nam całego miasta, ale da informację skąd płyną zanieczyszczenia. Pozwoli tym samym na szybką reakcję straży miejskiej – wysłanie patroli i interwencję na miejscu. To, że mieszkańcyOstrowa chorują z powodu złej jakości powietrza jest winą nas samych i tego, czym palimy w piecach” – powiedział Wojciech Kornaszewski, radny miejski.


na fot.: Wojciech Kornaszewski / radny miejski

A jeszcze w tym roku ma w mieście pojawić się kilkanaście takich urządzeń zakupionych przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Miasto dotąd nie zakupiło stacjonarnego urządzenia, które pozwalałoby na zdalne odczytywanie danych o smogu na bieżąco. Stacja, która znajduje się w okolicy ul.  Wysockiej, nie pozwala na odczyt na bieżąco, ale z pewnym opóźnieniem.

2018-01-09 ok24.tv za rc.fm