Po raz siódmy specjaliści z neonatologii z ośrodków akademickich, lekarze, położne, w sumie kilkaset osób spotkało się w Ostrowie na VII Regionalnej Konferencji Neonatologicznej. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, bo od kilku lat w ostrowskim szpitalu działa oddział neonatologiczny z najwyższym stopniem referencji medycznej.

Neonatologia – dział medycyny zajmujący się noworodkami i jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny w Europie. Dlatego zapotrzebowanie na wiedzę z tego zakresu jest bardzo duże. 17 kwietnia w Ostrowie spotkały się sławy neonatologii z ośrodków akademickich, lekarze specjaliści oraz lekarze rodzinni przejmujący wcześniaki pod swoją opiekę po wyjściu ze szpitala, położne pielęgniarki z oddziałów neonatologicznych. Głównym tematem były kwestie zakażeń i wspomagania w okresie noworodkowym.

Organizatorem spotkania był ostrowski szpital, a dobrym duchem konferencji dr Katarzyna Bierła, ordynator oddziału neonatologicznego w Ostrowie, który posiada III, najwyższy stopień referencji. Głównym tematem konferencji były zagadnienia w okresie noworodkowym i niemowlęcym.

– Leczymy maleńkie dzieci a praca na naszym oddziale jest po prostu piękna – mówi dr Katarzyna Bierła. –Mamy wyspecjalizowany zespół 9 lekarzy, w tym 8 specjalistów z neonatologii. Wspierają nas wykwalifikowane pielęgniarki z długim stażem pracy w trakcie specjalizacji z neonatologii i pediatrii. Wspierają nas kardiolodzy, chirurdzy, neurolodzy dziecięcy. Całość składa się na to, ze potrafimy leczyć dzieci.

– Wspieramy to nasze przedsięwzięcie, które bardzo dobrze odbija się na wizerunku naszego szpitala w sensie medycznym, ale także ma konkretny wymiar finansowy dla budżetu szpitala – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Przyznanie ostrowskiemu szpitalowi najwyższego stopnia referencji nie byłoby możliwe bez wsparcia i zgody autorytetów medycznych z Poznania. Podczas wizyty na konferencji przyznali, że była to decyzja dobra.

– Pomysł z III stopniem referencji po prostu się sprawdził, a ja mam z tego osobistą satysfakcję – mówił prof. Janusz Gadzinowski, kierownik Katedry Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wojewódzki konsultant w tej dziedzinie. – Dziś poza Poznaniem Ostrów jest najbardziej wybijającym się ośrodkiem w Wielkopolsce w tej dziedzinie.

– Potrzeba ciągłego kształcenia w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie jest właściwie konieczna. My mamy obowiązek i przywilej kształcenia się dla dobra dla pacjentów, a spotkania w Ostrowie na trwałe wpisały się w plan naszych szkoleń – powiedział prof. Jerzy Szczapa.

2015-04-20 ok24.tv