Od Ostrowa Wielkopolskiego Maciej Sobczak rozpoczął prowadzenie bloga poświęconego polskim ciekawym i zabytkowym klatkom schodowym i podwórkom.  Maciej Sobczyk spędzał w Ostrowie Wielkopolskim wakacje w 2006 roku, wędrował po mieście, urzekły go podwórza i zaczął je fotografować. Maciej Sobczyk pochodzi z Poznania, jeździ po całej Polsce, by zrobić zdjęcie przedwojennej windzie czy witrażowi. Odwiedził ponad 60 miast.

Wszystko zaczęło się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pan Maciej ma rodzinę.

– Szukałem sposobu na spędzanie wolnego czasu. Wybrałem się z aparatem fotograficznym na spacer. Pewnego dnia natrafiłem na tory wąskotorówki. Przechodziły one przez budynek. Okazało się, że to pożydowska kamienica, a wagonikami wąskotorówki transportowano różne towary. W Poznaniu takie tory znajdują się na jednym z podwórek na Wildzie – wspomina w wywiadzie na gazeta.pl.

Gdzie dokładnie? Maciej nie zdradza. – Zależy mi na tym, by mieszkańcy zachowali swoją prywatność. Nie chcę, żeby nękali ich turyści. Poza tym zachęcam do tego, by ludzie odkrywali kamienice na własną rękę.

– To właśnie to znalezisko spowodowało rozwinięcie pasji związanej z wędrowaniem po podwórkach, a później także po klatkach schodowych. Z informacji uzyskanych od mieszkańców widoczne na zdjęciu tory służyły do przetaczania wagoników z towarem z ulicy do znajdujących się w podwórzu magazynów – czytamy na blogu.

OstrowDSCF3055bw