Miasto Ostrów Wielkopolski poza lista rankingową, powiat ostrowski z dofinansowaniem. Samorząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pierwszy raz w historii nie pozyskał środków z tzw. schetynówek czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Lista rankingowa jest zamieszona na stronie Urzędu Wojewódzkiego. Miasto rzutem na taśmę złożyło we wrześniu 2016r. wniosek jednak nie – tak jak deklarowano radnym – na I odcinek północnej ramy komunikacyjnej od ul. Kaliskiej do ul. Limanowskiego, ale na I etap I etapu tej drogi – o długości nieco ponad pół kilometra – dokładnie 567 metrów. To odcinek odmienny od pierwotnie planowanego przebiegu ramy komunikacyjnej miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Zaprojektowany odcinek łączy droge krajową nr 25 (przy Galerii Ostrovia) z ul. Grunwaldzką (koło komina OZC).

Lista dofinansowanych projektów – tutaj

Rama północna to ostatni – brakujący – odcinek wewnętrznej obwodnicy miasta. Dzięki odcinkom dróg w założeniu łatwiej jest przemieszczać się między osiedlami, z pominięciem centrum miasta.

Rama jest konsekwentnie budowana od lat 90-tych. Pierwsze odcinki ramy zostały zbudowane za kadencji Prezydenta Mirosława Kruszyńskiego aż do roku 2014 – za kadencji Jarosława Urbaniaka. Żaden odcinek nie powstał w latach gdy prezydentem był Jerzy Świątek.

rama-800x486

 W kadencji Prezydenta Mirosława Kruszyńskiego – powstał odcinek ul. Strzeleckiej od ul. Komuny Paryskiej do ul. Klasztornej.
W kadencji Prezydenta Radosława Torzyńskiego  – powstał kolejny odcinek ul. Strzeleckiej od ul. Klasztornej do ul. Kamiennej.
Także w kadencji R.Torzyńskiego pobudowany został również odcinek od ul. Nowa Krępa do DK nr 25 ul. Serwańskiego i ul. Ofierskiego.
W kadencji Prezydenta Jarosława Urbaniaka – powstał kolejny odcinek ramy ul. Sadowej od ul. Kamiennej do ul. Wrocławskiej wraz z przebudową wiaduktu w ciągu ramy – w ul. Brzozowej. Poszerzono ul. Brzozową, rama prowadzi ulicą Długą, do ul. Chłapowskiego, dalej do ul. Krotoszyńskiej.

Do „zamknięcia” ramy i udrożnienia zatłoczonych ulic w centrum wraz z przejazdem pod wiaduktem krotoszyńskim brakuje odcinka drogi od ronda w ul. Poznańskiej poprzez ul. Limanowskiego aż do DK nr 25 przy Galerii Ostrovia. Droga to mogłaby został podzielona na 2 etapy – I etap od Kaliskiej do ul. Limanowskiego i II etap Od ul. Limanowskiego do ronda w ul. Poznańskiej.

Dofinansowanie otrzymał jeden z dwóch projektów złożonych przez powiat ostrowski – a mianowicie „Przebudowa drogi od skrzyżowania z droga krajową nr 36 w Ostrowie Wielkopolskim z droga w miejscowości Radłów” (odcinek o długości 2150 metrów). Kwota dofinansowania to ponad 1,5 miliona złotych – kwota ta stanowi 50% kosztów.

2017-01-10 ok24.tv