Dotacja, którą Ostrów Wielkopolski pozyskało w poprzedniej kadencji na tworzenie klastra informatycznego, wróciła do Urzędu Marszałkowskiego. Taką decyzję podjęły nowe władze Ostrowa i oddały ponad 170 000 złotych. Projekt realizowany przez spółkę Centrum Transferu Innowacji miał umożliwić ostrowskim przedsiębiorcom z branży informatycznej wdrożenie nowych projektów.

„Ale miał też wesprzeć młode firmy, aby mogły komercjalizować innowacyjne rozwiązania w zakresie informatyki, telekomunikacji, elektroniki i automatyki”- powiedziała Radiu Centrum koordynatorka projektu Karolina Lis. – Przede wszystkim jednak miał to być etap wstępny do stworzenia funduszy zalążkowych finansowanych w ramach ZIT aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Miało to zatwierdzić strategię rozwoju miasta jako ośrodka tak zwanych inteligentnych specjalizacji. O tym mówi się coraz więcej i teraz jest czas, kiedy można było to realizować. Efektem byłoby w przyszłości większe wsparcie dotacyjne dla lokalnych przedsiębiorców”.

Mimo, że projekt wszedł już w fazę realizacji, umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Jednocześnie prezydent Klimek chce realizować jeden ze swoich wyborczych postulatów, czyli inkubator młodego przedsiębiorcy. Do tego zadania został delegowany jej doradca Maciej Klósak.
„To był tak zwany miękki projekt”- mówi wiceprezydent Ziemowit Borowczak:

„Spółka CTI nie miała zapewnionego finansowania na wkład własny. Istniało ryzyko, że projekt nie zostanie dokończony, a spółka ogłosi upadłość. W związku z tym Holdikom jako organ nadzorczy nie miał innej możliwości, jak wycofać się z projektu”.


na fot.: zastępca prezydenta miasta Ziemowit Borowczak

Pieniądze wróciły do puli i skorzysta z nich inny samorząd. „Zasada jest taka, że jeśli są to pieniądze z Unii to wracają do wspólnego worka”- mówi marszałek województwa Marek Woźniak:

„Pieniądze wracają i są dysponowane tak daleko, jak mamy inne pomysły. A list rezerwowych z projektami oczekującymi jest kilka więc na pewno ktoś się ucieszy z tego zwrotu. Dzięki temu uruchomione zostanie inne przedsięwzięcie, w innym mieście”.


na fot.: marszałek województwa Marek Woźniak

Dotacja dla Ostrowa stanowiła 85 procent całego przedsięwzięcia. Koszt całego projektu to 230 000 złotych.

2015-06-23 ok24.tv za rc.fm