W Ostrowie Wielkopolskim są znakomite warunki do wszelkich prac geotermalnych już na gł. około 3 km temp. wody tam powinny mieć koło 120 st. C czyli nadają się do wszystkiego włącznie z produkcją prądu. Energia geotermalna jest wewnętrznym ciepłem Ziemi nagromadzonym w skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny skalne. W Polsce mamy najlepsze warunki geotermalne w Europie i jedne z najlepszych na świecie.

Krajowe pokłady energii geotermalnej przekraczają nawet 967 razy nasze zapotrzebowanie na energię. Poza tym energetyka geotermalna to najtańsze i niewyczerpalne źródło energii. Polskie zbadane zasoby geotermalne z głębokości 3 km to 626 000 PJ/rok przy zużyciu rocznym energii w kraju na poziomie 4200 PJ/rok.

Prawdziwe geotermalne eldorado w kraju, jak i w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczyna się się od głębokości około 3 km. Według obliczeń naukowców okazuje się także, że energia geotermalna jest najtańszą z energii, droższe w pozyskiwaniu i przetwarzaniu są węgiel, energia wiatrowa, solarna czy atomowa. Znakomitym przykładem na wykorzystanie energii geotermalnej jest Uniejów, który w krótkim czasie stał się ośrodkiem turystycznym numer 1 w województwie łódzkim. Co ciekawe Termy Uniejów to jeden z 2 aquaparków w Polsce, które są rentowne, drugi znajduje się w Sycowie. W 2012 roku uniejowskie termy odwiedziło 400 tys. osób, a zysk wyniósł ponad 237 tys. zł.

Temat źródeł geotermalnych i ich ewentualnego wykorzystania wrócił na sesji Rady miejskiej za sprawą radnego Wojciecha Kornaszewskiego.

2015-06-29 ok24.tv