Ostrów Wielkopolski nie przeszedł do II etapu w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pn. „Modelowa rewitalizacja miast”.  Do I etapu w sierpniu 2015 roku zakwalifikowano 57 miast i gmin, do kolejnego – II – 20.  – Wybrane w konkursie miasta otrzymają dofinansowanie na realizację modelowych działań z zakresu rewitalizacji obszarów wymagających odnowy. Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miast – powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym władz samorządowych w odniesieniu do obszarów problemowych” – podkreśla wiceminister Paweł Chorąży.

Z wielkopolskich miasta wysoka pozycję w rankingi u dofinansowanie uzyskał Konin ( 695 tys. zł) i Leszno ( 3,9 mln zł). Poza finałową 20 znalazł się m.on. Ostrów Wielkopolski i Kalisz. Ostrowski projekt nosił nazwę „Opracowanie programu rewitalizacji Miasta Ostrowa Wielkopolskiego”.

90a6239b-1826-46a6-b970-46b059fa21f5_11580

Konkurs został przeprowadzony na opracowanie i sfinansowanie planu rewitalizacji. Sfinansowanie planu otrzyma dwadzieścia najlepszych projektów, natomiast pozostałe, które zostały wybrane w pierwszym etapie, otrzyma bezpłatną pomoc ekspercką finansowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju – informował w sierpniu 2015r.  Ziemowit Borowczak, zastępca prezydenta miasta.

Rewitalizacja śródmieścia obecne władze samorządowe uznają za swój priorytet. – Potrzebne są długofalowe działania, które podniosą też jakość życia mieszkańców śródmieścia- mówił w Radiu Centrum wiceprezydent Borowczak. – Pierwszym krokiem ma być przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który przede wszystkim będzie miał funkcje ograniczające, zwłaszcza dziką zabudowę. Ale ma też uporządkować urbanistycznie przestrzeń w centrum miasta.

W poprzedniej kadencji Urząd Miejski przygotował Zintegrowany Program Rewitalizacji, który Rada Miejska  w 2011 roku zatwierdziła. To m.in. ten plan był podstawą do opracowania i przygotowania wniosków o dofinansowanie zewnętrzne na modernizację Starej Przepompowni i Starej Biblioteki.

Zobacz które miasta otrzymają dofinansowanie –  łącznie 43,7 miliona złotych – kliknij tutaj  

2016-03-21 ok24.tv, fot. UM Ostrów