Rodzinny festyn z okazji święta ulicy profesora Antoniego Kaliny odbędzie się dziś na targowisku przy ul. Witosa. W tym roku przypada 170. rocznica urodzin i 110. rocznica śmierci tego wybitnego etnografa i działacza społecznego. W tę sobotę (10 września) przed domem, w którym urodził się Antoni Kalina, ale też na pobliskim targowisku przy ulicy Witosa odbędzie się szereg atrakcji upamiętniających jego postać i dokonania.

W części oficjalnej zaplanowano korowód, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową, a potem jak powiedział Radiu Centrum Piotr Walkowski współorganizator wydarzenia festyn z wieloma niespodziankami:

„Festyn nazwaliśmy Kalinowy i chcieliśmy, żeby oprócz tych uroczystości upamiętniających postać profesora Antoniego Kaliny była to wspólna rodzinna zabawa. Dlatego będzie sporo niespodzianek kulinarnych, mnóstwo zabaw i konkursów dla dzieci, czy wspólna zumba. Będzie też nowość I Otwarte Mistrzostwa Ostrowa w dojeniu krowy o Puchar Sołtysa Kierdziołka. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka, ale postać sołtysa Kierdziołka też nie pojawia się przypadkowo”.


na fot.: prof. Antoni Kalina

Warto dodać, że na ulicy prof. Kaliny w Ostrowie urodził się i spędził dzieciństwo znany aktor i satyryk Jerzy Ofierski. Zmarły w 2007 roku artysta był przede wszystkim znany właśnie z roli sołtysa Kierdziołka. Część oficjalną zaplanowano w sobotę o 15:30, a festyn rodzinny na placu Targowiska rozpocznie się o 16:00.

Organizatorem święta ulicy profesora Antoniego Kaliny jest Rada Osiedla nr 3 „Krępa”, oraz stowarzyszenie „Piątka dla Pokoleń”.

206-09-10 ok24.tv za rc.fm